+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟ و چگونه کار می کند؟

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟ و چگونه کار می کند؟

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ دنیای هوشمند اویو

پس از پیشرفت های اینترنت و وارد شدن آن به تمامی حوزه های صنعتی مبحث جدیدی با نام اینترنت اشیا به وجود آمد. سیستمی با کاربردهای فراوان و مزیت های زیاد که قادر است نه تنها از لحاظ هزینه ای بلکه از جنبه ی زمانی به افراد استفاده کننده کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مدیریت زمان و انرژی به کمک اینترنت اشیا.
حال به طور ویژه به مبحث روشنایی می پردازیم. لامپ ها به جز روشن کردن فضا، کارهای دیگری هم می توانند انجام دهند. اگر از انواع درست آنها بجا و با فکر استفاده شود، نورشان می تواند یک تابلو، یک دیوار و یا هر چیزی که شما مایل باشید را از سایرین برجسته کند و یا حس و حال رمانتیکی را به فضای باز منزل ببخشد. اگر از سیستم روشنایی هوشمند استفاده کنید: تمامی این کارها به صورت هوشمند و تنها با یک ضربه ی کوچک انگشت یا صدای شما انجام شوند. شاید تا چند سال پیش کنترل کردن روشنایی منزل و محل کار با صدای فرد یک معجزه محسوب می شد؛ اما امروزه سیستم روشنایی هوشمند این قدرت اعجاز را به تک تک ما داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر: چرا باید به سیستم روشنایی هوشمند روی بیاوریم

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

سیستم روشنایی هوشمند شامل لامپ های هوشمند است و به سیستمی که: شما می توانید آن را معمولا از طریق یک برنامه و اپلیکیشن در گوشی آیفون، آی پد یا گوشی و تبلت اندروید خود کنترل کنید. برنامه ای که روی گوشی یا تبلت شما نصب شده، به شما این امکان را می دهد تا: میزان روشنایی لامپ ها را تنظیم کنید و اگر لامپ ها، ال ای دی های(LEDs) رنگی داشته باشند، می توانید رنگ آنها را هم تغییر دهید. سیستم روشنایی هوشمند دری به دنیای شدنی ها را به روی شما باز می کند.

شما این اختیار را خواهید داشت که:

 • یک دستورالعمل برای تماشای تلویزیون،
 • یکی برای زمان شام
 • و یکی دیگر را برای زمان مطالعه در برنامه وارد کنید.

سوئیچ کردن و رفتن از یک دستورالعمل به دیگری، به اندازه ی لمس صفحه ی گوشی زحمت دارد.

سیستم روشنایی هوشمند چگونه کار می کند؟

بطور کلی، سیستم روشنایی هوشمند از طریق یک شبکه عمل می کند که در آن، هر لامپ هوشمند به طور بی سیم به نزدیکترین لامپ وصل می شود. کل این شبکه به روتر یا مسیریاب متصل می گردد و دیگر وسیله های شبکه (مثل گوشی یا تبلت شما) را به لامپ ها وصل می کند. بعضی سیستم ها آپشن کنترل از راه دور دارند و شما را قادر می سازند حتی زمانی که در خانه نیستید، روشنایی منزل را مدیریت کنید.

بیشتر بخوانید: خلاقیت های جالب در کاربرد لامپ های هوشمند

توضیحی مختصر درمورد تکنیک های روشنایی خانه

بعضی افراد چیزهایی از نورپردازی در دکوراسیون داخلی می دانند و دانش بعضی ها هم در همین حد است که اگر گوشه ای تاریک بود، باید یک لامپ در آنجا نصب کرد. در کل، سه نوع نورپردازی وجود دارد:

 1. کلی و عمومی که شامل نور خورشید و لامپ های وسط سقف است،
 2. کاری که برای مطالعه و انجام کارها، و معمولا روی یک میز اجرا می شود،
 3. متمرکز که جنبه ی زینتی دارد و توجه بیننده را به سمت یک شیء یا یک دیوار می کشاند.

شاید تصور شما از لامپ های هوشمند یک نوع لامپ ساده است که ظاهر چندان زیبایی ندارد و تنها برای نورپردازی عمومی استفاده می شود و همین موضوع، شما را درمورد هوشمند سازی سیستم روشنایی خانه مردد کرده باشد. اما نگران نباشید زیرا لامپ های هوشمند تنوع کافی را دارند.

ریسه های ال ای دی، یار خانه ی هوشمند

ال ای دی

نور پس زمینه را چه دور آینه ی حمام و چه زیر کانتر آشپزخانه ایجاد کنید، برجسته ترین نقطه ی خانه ی شما خواهد شد. ریسه های ال ای دی هم شیوه ی دیگری برای زیباتر کردن خانه و جلب توجه به سمت یک وسیله است. ال ای دی های هوشمند از لحاظ مصرف انرژی، از سایر لامپ های الکتریکی مقرون به صرفه تر هستند. بعلاوه، شما می توانید از ریسه های خودکار بهره بگیرید؛ این ریسه ها برنامه پذیرند و با توجه به برنامه ی زمانی که شما به آنها می دهید، روشن و خاموش می شوند و یا تغییر رنگ می دهند. البته میزان نور این لامپ ها را هم می توان تعیین کرد. لامپ های ریسه ای هوشمند با رنگ های غیرمنتظره یک ظاهر فضایی به دکوراسیون می دهند، در حالی که لامپ های سفید و زرد حالت کلاسیک دارند.

دیمرهای خودکار

سیستم روشنایی هوشمند

تحقیقات نشان داده اند که میزان نور محیط و رنگ آن می تواند بر چرخه ی خواب شما اثر بگذارد. بودن در معرض نور آبی روشن یا سفید، خواب را از چشمان شما می گیرد؛ در حالی که نور زرد ملایم باعث می شود زودتر به خواب بروید. دیمر وسیله ای است که نور لامپ ها را بطور خودکار کم می کند. دیمرهای هوشمندی که روی دیوارها نصب می شوند به شما امکان کنترل میزان روشنایی هر نوع نور در اتاق را می دهند. برخی دیمرها علاوه بر این، قابلیت تغییر رنگ نور لامپ را نیز دارند. بنابراین، شما می توانید برای سناریوها و اوقات مختلف، برنامه های متفاوتی برای طول روز به سیستم هوشمند روشنایی خانه ی خود بدهید؛ مثلا :

 •  یکی برای زمانی که میهمان دارید
 • یکی برای زمانی که تلویزیون تماشا می کنید
 • و یا یکی برای وقتی که در منزل نیستید

از آنجایی که لامپ های دیمر دار به صورت دستی خاموش و روشن نمی شوند، گزینه های دکوری و تزئینی این لامپ ها بسیار متنوع است. می توانید در خارج از دسترس ترین مناطق آشپزخانه و یا حتی پشت قاب عکس ها آنها را به کار بیاندازید، بی آنکه نگران کنترل و مدیریت شان باشید.

آیا هوشمند سازی روشنایی منزل ارزش صرف کردن پول و هزینه را دارد؟

بله،

برای هوشمند کردن روشنایی خانه باید کمی پول خرج کنید. اما مطمئن باشید این کار یک سرمایه گذاری بلند مدت است و چند برابر آن پول در جیب شما باقی می ماند. لامپ های ال ای دی که در سیستم روشنایی هوشمند استفاده می شوند، علی رغم زیبایی و نور فوق العاده ای که به فضای خانه می بخشند، بسیار کم مصرف اند و شما را از مبالغ سنگین قبوض برق نجات خواهند داد.

از طرفی، سیستم روشنایی هوشمند:

 • با کم کردن نور
 • و یا خاموش کردن لامپ ها در زمانی که شما بیرون از منزل یا اتاق هستید،

به نوعی دیگر به پس انداز کردن پول های شما کمک می کند. درست است که هوشمند سازی خانه ها هنوز به قدر کافی فراگیر نشده است، اما به تدریج همه به مزایای این تکنولوژی پی برده و به آن روی می آورند. اگر امروز خانه ی خود را هوشمند کنید، یک گام از دیگران جلوتر خواهید بود.

نکته مهم، حتما بخوانید: آیا لامپ های هوشمند وقتی که خاموش هستند برق مصرف می کنند؟

منبع: دانش نامه آزاد