+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

درباره ی سیستم تهویه هوای هوشمند چه می دانید؟

سیستم تهویه هوای هوشمند

درباره ی سیستم تهویه هوای هوشمند چه می دانید؟

۱۰ آذر ۱۳۹۷ ata

چه کسی دوست ندارد که تمامی وسایل و تجهیزات خانه اش تحت کنترل کامل نباشند؟ وقتی وسایل به صورت خودکار تمامی دستوراتتان را اجرا کنند که دیگر نور علی نور می شود! در این مطلب از یک سیستم تهویه رویایی که به آن سیستم تهویه هوای هوشمند می گویند، صحبت می کنیم.

محصولات هوشمند جای خود را در خانه ها باز کرده اند. متخصصین حوزه هوشمند سازی تخمین می زنند که در آینده ای نه چندان دور، خانه های ما پر از سنسورهایی خواهد شد که به محرک های محیطی مختلف و در هماهنگی با یکدیگر واکنش نشان می دهند. به عبارت دیگر، خانه هوشمند قادر به درک شرایط خاص و نشان دادن واکنش مناسب در کمترین زمان است. آیا این تعریف را می توان به سیستم تهویه هوا نیز تعمیم داد؟ البته! با استفاده از سه قطعه ی کوچک اما کاربردی می توان سیستم تهویه هوای معمولی را به سیستم تهویه هوای هوشمند تبدیل کرد.

سیستم تهویه هوای هوشمند

 

سیستم تهویه هوای هوشمند چیست؟

به زبان ساده، سیستم تهویه هوای هوشمند همان سیستم تهویه ای است که اکنون در خانه ی من و شما و جود دارد اما به کمک چند گجت و سنسور، هوشمند شده است. سیستم تهویه هوای هوشمند کنترل خودکار و تجهیزات پیشرفته ای دارد و با عملکرد بهتر و کارآیی بیشتر خود، راحتی را برای ساکنین خانه افزایش می دهد. این سیستم هوشمند را می توان به طور مستقیم و یا از راه دور بر حسب تمایلات و نیازها تنظیم کرد. شما می توانید سیستم تهویه هوای هوشمند را به وسیله ی گوشی هوشمند خود کنترل نمایید یا کارکرد آن را برای روزها و ساعت های مختلف برنامه ریزی کنید.

اجزایی که می توانند ساده ترین سیستم تهویه هوا را هوشمندتر کنند عبارتند از:

کمپرسور بهینه سازی شده و نگه دارنده ی هوا

کمپرسور یک پمپ الکتریکی است که خنک کننده و نگه دارنده ی هوا را فشرده می کند. نگه دارنده ی هوا قطعه ایست که هوا را بر روی کویل های گرم / سرد کننده می دمد. هم کمپرسور و هم نگه دارنده ی هوا، بار انرژی زیادی را از دوش سیستم تهویه برمی دارند. آنچه اهمیت دارد این است که این قطعات بهینه شده اند و انرژی (و بالتبع پول) زیادی را مصرف نمی کنند و تنها در زمان نیاز به کار می افتند.

تهویه کننده ی سنسوری و تامین کننده ی هوا

تهویه کننده ی سنسوری با استفاده از هوش مصنوعی کمبودها را تشخیص داده و هوا را به هر جا و هر زمان که نیاز است، می فرستد. این قطعه، کارآیی سیستم های تهویه را به صد در صد می رساند.

 ترموستات هوشمند

ترموستات های هوشمند معمولا دما را اندازه می گیرند. اما یک ترموستات واقعا هوشمند می تواند دما، میزان رطوبت، حضور اشخاص و دیگر متغیرها را تشخیص دهد. این ویژگی ها به ترموستات این امکان را می دهند تا درمورد تنظیم دمای اتاق تصمیم های بهتری بگیرد. دلیل این که به این ترموستات ها واقعا هوشمند گفته می شود، این است که اگر گرمای اتاق بنابر علت دیگری مثل رطوبت باشد، ترموستات هوشمند آن را تشخیص می دهد. جالب تر این که دلیل نفوذ رطوبت بیش از حد (مثل فیلترهای معیوب یا طراحی بد سیستم) را به ساکنین گوشزد می کند!

 

ترموستات هوشمند

 

کدام یک از سیستم های تهویه هوا را می توان هوشمند کرد؟

هوشمند سازی محدودیت ندارد و تقریبا تمامی وسایل برقی را می توان هوشمند کرد. سیستم تهویه هوا در خانه ی شما از هر نوع، سایز و برندی که باشد، با استفاده از قطعات نام برده شده در بالا می توان آن را هوشمند کرد و راحتی را به خانه آورد.

کولر های دستی و قابل حمل: کولرهای دستی نسبت به سایرین کوچک تر هستند و نصب آن ها بسیار آسان است. این کولرها را حتی می توان بدون نیاز به کانال کشی جا به جا کرد اما کارآیی بسیار پایینی دارند.

کولرهای آبی: اندازه ی این کولرها معمولا بزرگ است و اغلب در بام خانه ها به کار گذاشته می شوند. سرمای کولرهای آبی از طریق کانال کشی به فضاهای مختلف خانه می رسد و در بیشتر موارد، اهالی از کارکرد آن راضی نیستند. پس از هوشمند سازی، سنسورها تشخیص می دهند که کدام بخش از خانه به سرمای بیشتری نیاز دارد و به همین ترتیب، تمامی قسمت های پررفت و آمد خانه به اندازه ی مطلوبی خنک می شوند.

اسپلیت ها ،هواسازها و چیلرها: این سیستم های تهویه هوا از باقی موارد لیست شده در اینجا مدرن تر و کارآمدتر هستند اما میزان مصرف برق در اسپلیت ها سرسام آور است! با افزایش استفاده از اسپلیت و چیلر در ایران، میزان مصرف برق هم با نرخ بالایی سیر صعودی داشته است. اسپلیت های هوشمند سازی شده کمترین میزان مصرف برق را دارند. مشکل دیگر اسپلیت های معمولی این است که اگر روشن باشند، خانه بسیار سرد و در زمانی که خاموش اند، آفتاب داغ تابستان انگار در خانه است. هوشمند سازی اسپلیت ها این مشکل را نیز حل می کند؛ ترموستات هوشمند تعبیه شده در آن ها به صورت خودکار سیستم را روشن و خاموش می کند و لازم نیست که همیشه ریموت به دست باشید.

 

سیستم تهویه

 

چرا باید سیستم تهویه را هوشمند کنیم؟

هدف سیستم تهویه هوای هوشمند، مانند سایر تجهیزات خانه هوشمند فراهم کردن زندگی بهتر برای ساکنین است. تعمیر، تعویض، سرویس کردن و برآمدن از عهده ی قبوض سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه هزینه ی سنگینی را برای صاحب خانه ها به بار می آرود. با این حال، بیشتر افراد از سیستم تهویه ی موجود در خانه ی خود راضی نیستند. سیستم تهویه هوشمند با استدلال های زیر آمده است تا کاستی های سیستم های تهویه ی قدیمی را جبران کند.

افزایش راحتی در خانه

راحتی، مستقیم ترین تاثیر سیستم تهویه هوای هوشمند بر خانه است. تا قبل از این فکر می کردیم کولرهای ریموت دار نهایت پیشرفت تکنولوژی و رفاه هستند. اما حالا حتی نیازی به ریموت نیست و با گوشی همراه می توان دمای خانه را به حد مطلوب رساند. علاوه بر آن، سیستم تهویه هوای هوشمند قدرت یادگیری دارد و می تواند دمای دلخواه شما را به خاطر بسپارد و به صورت خودکار دمای اتاق و خانه را به همان اندازه تنظیم می کند.

 

کنترل از راه دور

 

کنترل از راه دور

سیستم تهویه هوای هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را دارد. اگر از خانه خارج شده اید و سیستم تهویه روشن مانده، می توانید آن را با گوشی هوشمند خود خاموش کنید. یا مثلا سناریوی دیگری را در نظر بگیریم: در حال بازگشت از مسافرت زمستانی هستید و چیزی نمانده به خانه برسید. از طریق گوشی و اپلیکیشن مربوطه می توانید به سیستم تهویه هوای هوشمند دستور دهید تا زمان رسیدن شما، خانه را گرم کند.

صرفه جویی در مصرف انرژی

بارها پیش می آید که دمای اتاق بیش از اندازه گرم/ سرد شده اما ساکنین از خاموش کردن سیستم تهویه غافل شده اند و یا برای خاموش کردن آن در محل حضور نداشته اند. در چنین شرایطی، میزان زیادی از انرژی به هدر می رود. اما زمانی که سیستم تهویه هوشمند باشد، به محض رسیدن به دمای مناسب به صورت خودکار خاموش شده و به این روش، از هدررفت انرژی جلوگیری می کند.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

 

صرفه جویی در هزینه ها

مسلما، وقتی که در مصرف انرژی صرفه جویی شود، هزینه ی قبوض نیز کمتر خواهد شد. از طرفی دیگر، سیستم تهویه هوشمند پیامی حاوی زمان مناسب تعویض فیلترها برای شما می فرستد و اگر نیاز ضروری برای این کار وجود داشته باشد، به شما هشدار می دهد. اگر فیلترها به موقع تعویض شوند، سیستم تهویه به ندرت به تعمیر احتیاج پیدا می کند. و این هم راهی غیر مستقیم و بلند مدت برای صرفه جویی در هزینه های زندگی!

برای هوشمند سازی سیستم تهویه در منزل یا محل کار تنهای کاری که باید انجام دهید، تماس با تیم هوشمند سازی اویو است. هوشمند کردن زندگی شما با مناسب ترین هزینه:

https://www.ovio.ir/

۰۲۱ ۷۷۹۷۴۶۵۲  –  ۰۲۱ ۷۷۹۷۴۶۳۸