+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

کاربرد اینترنت اشیاء در هوشمند سازی استخر

استخر هوشمند

کاربرد اینترنت اشیاء در هوشمند سازی استخر

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ata

ما در دوره ای زندگی می کنیم که تکنولوژی هر روز اختراعات و نوآوری های جدیدی را به دنیا ارائه می دهد و حتی استخرها هم خودکار و هوشمند شده اند. هوشمند سازی استخر زحمت نگهداری از آن را به حداقل می رساند و موجب صرفه جویی در هزینه های مربوطه می شود.

هرکجا حرف از هوشمند سازی به میان آمد، بدانید که اینترنت اشیا (Internet of Things) اساس و بانی آن است. اینترنت اشیا به تمامی زمینه ها و صنایع نفوذ کرده و محوطه باز خانه و استخر موجود در آن هم از قلم نیفتاده است.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیاء (IoT) در معنای کلی، به اتصال هر گونه اشیاء (به جز وسایلی مثل کامپیوتر و گوشی هوشمند) به اینترنت گفته می شود. اتومبیل، وسایل آشپزخانه و حتی نمایشگر ضربان قلب هم می توانند به اینترنت اشیا متصل شوند. هر چه دامنه ی اینترنت اشیاء در چند سال آینده گسترده تر شود، وسایل و اشیاء بیشتری به این لیست اضافه خواهند شد.

اما اگر بخواهیم بهتر بگوییم، IoT برای تعریف وسایلی که “باهم حرف می زنند” استفاده می شود. اینترنت اشیا برای وسایل متصل به آن شبکه ای ایجاد می کند تا از آن طریق، با یکدیگر ارتباط داشته و کارها را در هماهنگی با یکدیگر انجام دهند. از یک سنسور ساده تا گوشی هوشمند می توانند به یکدیگر متصل و مرتبط باشند.

اینترنت اشیا در خانه هوشمند نقشی کلیدی ایفا می کند و اساس هوشمند سازی استخر و خانه و سایر محیط هاست.

اجزای استخر هوشمند

در زیر، با گجت هایی آشنا می شوید که یک استخر معمولی را تبدیل به یک استخر هوشمند می کنند.

سیستم کنترل از راه دور استخر

سیستم مدیریت از راه دور یک اپلیکیشن یا نرم افزار است که در گوشی تلفن همراه یا تبلت نصب می شود و شما می توانید با استفاده از آن، دستورات و تنظیمات لازم را وارد نمایید. این سیستم مانند مغز استخر عمل می کند و همه چیز از طریق آن کنترل می شود. تمامی دستگاه ها و تجهیزات استخر به سیستم مدیریت متصل هستند و با دستورات اجرایی که به سیستم داده می شود، تحت کنترل قرار می گیرند.

پاکسازی استخر هوشمند

سیستم پاکسازی خودکار استخر

تمیز کردن استخر برای صاحبین آن مثل کابوس است. اما به لطف سیستم پاکسازی خودکار استخر، این کار به راحتی و بدون هیچ زحمتی انجام می شود. در هوشمند سازی استخر ، آب به صورت ممتد و مفیدی در گردش است و همین باعث جلوگیری از تجمع مواد شیمیایی، میکروب یا جلبک ها و همچنین مصرف بهینه انرژی می شود. نازل های تعبیه شده در گوشه های استخر این تکنولوژی خودپاکسازی را میسر می کنند. این نازل ها آب استخر را به جهت های مختلف سوق می دهند و از این رو، کثیفی ها به سمت چاه فاضلاب روانه می شوند. پس از آنکه آب استخر کاملا تمیز شد، نازل ها به داخل دیواره ها رفته و مخفی خواهند شد.

سیستم کلرزنی هوشمند

این سیستم برای اطمینان از سطح مناسب کلر آب استخر استفاده می شود. سیستم کلرزنی هوشمند میزان کلر موجود در آب را سنجیده و در صورت نیاز، کلرزنی می کند. دیگر لازم نیست نگران این کارهای جزئی اما مهم باشید. به علاوه، شما امکان آن را خواهید داشت که وضعیت کلر موجود در آب را با استفاده از تلفن همراه خود مدیریت و کنترل کنید.

پمپ های هوشمند استخر

پمپ هوشمند برای استخرها یک الزام است زیرا در صورت عدم وجود آن، باید پول زیادی را برای قبوض برق پرداخت کرد؛ به طوری که استفاده از استخر برای خیلی از افراد به صرفه نخواهد بود. جالب است بدانید که استفاده از پمپ های هوشمند بیش از سایر تجهیزات هوشمند مثل سیستم تهویه هوا، موجب صرفه جویی در مصرف برق و کاهش هزینه های آن می شود. پمپ هوشمند استخر مدت زمان طولانی تری را کار می کند و در عین حال، برق کمتری را به مصرف می رساند.

نورپردازی هوشمند

نورپردازی استخر معمولا سختی های خود را دارد و لامپ های تعبیه شده در استخر را فقط از ریموت های مخصوص می توان کنترل کرد. اما مجهز کردن استخر به سیستم روشنایی هوشمند شرایط را کاملا عوض می کند. در این صورت، می توان لامپ های LED را با استفاده از تلفن همراه و از راه دور روشن / خاموش و حتی میزان نور را کم یا زیاد کرد.

پاکسازی هوشمند فیلتر استخر

تمیز کردن خودکار فیلترها

در شرایط عادی، تمیز کردن فیلترها به سوئیچ کردن دستی شیرها و سپس پمپ ها نیاز دارد. استخرهای هوشمند هفته ای یکبار و به طور خودکار فیلترها را تمیز می کنند. اگر نگران تمیز نشدن فیلترها باشید، با لمس یک دکمه در گوشی هوشمند خود می توانید بار دیگر آن ها را تمیز کنید.

سنسور تشخیص دهنده میزان آب لازم

سطح آب استخر ممکن است به دلایل مختلفی همچون موارد زیر کاهش پیدا کند.

  • تمیز کردن فیلترهای اصلی شن و آهک
  • شیرجه زدن در استخر
  • تبخیر
  • آب بازی در استخر
  • و غیره

با هوشمند سازی استخر خانه خود لازم نیست نگران سطح آب استخر و پر کردن آن باشید. پمپ های هوشمند به صورت خودکار کمبود آب را تشخیص داده و به اندازه ی نیاز، آب پمپاژ می کنند. فقط کافیست به سیستم مدیریت، میزان کافی آب استخر را بگویید تا هر روز سطح آب را به همان میزان برساند.

سرپوش استخر

سرپوش استخر

سرپوش یا کاور استخر هم می تواند یکی از اعضای خودکار آن باشد. سرپوش استخر هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ امنیتی اهمیت ویژه ای دارد. به طور مثال اگر بچه ها در محوطه ی نزدیک استخر در حال بازی هستند، با لمس یک دکمه در گوشی خود می توانید سرپوش را باز کنید تا از افتادن ناگهانی بچه ها در آب و اتفاقات ناگوار جلوگیری شود.

اینترنت اشیا در این بین چه کاری انجام می دهد؟

همانطور که در بالا گفته شد، اینترنت اشیا امکان ارتباط میان این گجت ها را فراهم می کند. سنسورهای تعبیه شده در تجهیزات هوشمند، اطلاعات را از محیط جمع آوری نموده و به کمک IoT با یکدیگر به اشتراک می گذراند. به طور مثال، سنسورها تشخیص می دهند که آب کافی در استخر وجود ندارد و این مسئله را به پمپ ها اطلاع می دهند. سپس، پمپ های هوشمند به حدی که شما از قبل تعیین کرده اید، آب را به داخل استخر پمپاژ می کنند. از طرفی ترموستات هوشمند دمای بالای آن روز را از طریق اینترنت اشیا با سرپوش درمیان می گذارد تا باز شده و از تبخیر آب جلوگیری کند. به علاوه، سنسورها می توانند میزان کلر و pH آب را تشخیص داده و نازل ها را وادار به کلرزنی یا اصلاح میزان pH آب کنند.

گستره ی اینترنت اشیا برای هوشمند سازی استخر به استخرهای خانگی محدود نمی شود و به کمک آن می توان استخرهای عمومی و استخرهای ورزشی را نیز هوشمند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت گجت های هوشمند می توانید با تیم هوشمند سازی اویو تماس بگیرید.