+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

نرم افزار خانه هوشمند؛ نقش نرم افزار در هوشمند سازی ساختمان

نرم افزار خانه هوشمند

نرم افزار خانه هوشمند؛ نقش نرم افزار در هوشمند سازی ساختمان

۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ata

فیلم های علمی ـ تخیلی از حدود ۱۰ الی ۲۰ سال پیش، آینده ی تکنولوژی را به تصویر کشیده اند. چیزهای زیادی در این فیلم ها اکنون به واقعیت تبدیل نشده است اما آن ها بر روی نکته ی مهمی دست گذاشته اند: هوشمند سازی خانه و نرم افزار خانه های هوشمند. حتی در قدیمی ترین فیلم های علمی ـ تخیلی نیز شخصیت های داستان می خواهند خانه ای پر از تکنولوژی داشته باشند که بیشترین سطح رفاه و راحتی را برایشان فراهم کند.

گجت ها و دستگاه های متنوع امروزی این دیدگاه را تحقق بخشیده اند و افرادی که می خواهند خانه ای کاملا خودکار و هوشمند داشته باشند، با صرف مبلغ نسبتا کمی می توانند به رویای خود برسند. اما باید در نظر داشت که این دستگاه ها به خودی خود نمی توانند فکر ساکنین را بخوانند و به یک نرم افزار هوشمند نیاز دارند.

در این پست، نگاهی به بهترین نرم افزار خانه هوشمند  برای ویندوز، اندروید و iOS می اندازیم و بهترین ایده ها را برای “سفر خانه شما به آینده” ارائه می دهیم. در واقع، چند راهکار برای هوشمند سازی خانه وجود دارد و ما بهترین ها موارد که برای یک اتوماسیون راحت و عملکردی ضروری هستند را با شما به اشتراک می گذاریم.

باید در نظر داشت که کوچکترین و جزئی ترین شاخصه ها در بعضی موارد باعث تفاوت های بزرگی می شوند. در میان نرم افزارهای مختلف هوشمند سازی خانه که در حال حاضر بازار را قرق کرده اند، و همچنین در میان لیست طوماری ملزومات که صاحب خانه ها برای هوشمند سازی کامل و بی نقص خود تهیه می کنند، گزینه های واقعا خوبی نیز وجود دارد.

 

دوموتیکز (Domoticz)

یکی از نگرانی های افراد، جفت شدن دستگاه ها و تجهیزات با نرم افزار هوشمند سازی و سازگاری میان آن هاست. استفاده از نرم افزاری که با گجت ها و وسایل هوشمند سازگار نیست، بسیار کلافه کننده است. خوشبختانه، نرم افزارهایی مثل دوموتیکز (Domoticz) طیف وسیعی از تجهیزات هوشمند سازی را ساپورت می کنند.

از آنجایی که Domoticz از تمامی تجهیزات هوشمند سازی، از ریموت کنترل ها تا سنسورها و دیتکتورها، پشتیبانی می کند، کاربران معمولا در استفاده از آن به مشکلی برنمی خورند. به علاوه، این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از برندهای تازه وارد را نیز دارد و همین ویژگی، آن را از سایرین متفاوت کرده.

نرم افزار خانه هوشمند

یکی دیگر از مزایای Domoticz این است که می توان آن را بر روی دستگاه های مختلفی مثل کامپیوتر، گوشی هوشمند و حتی رایانه های تک برد فوق العاده ارزان قیمت رزبری پای (Raspberry Pi) نصب کرد. همچنین توسعه دهندگان دیگری، لیستی از آپشن های اضافی را در این نرم افزار ارائه می دهند. بنابراین، به راحتی می توان دید که دقیقا چه چیزهایی در دسترس هستند و به شخصه از کدام گزینه های می توان بهره برد.

نرم افزار هوشمند

کالائوس (Calaos)

وقتی بحث هوشمند سازی ساختمان و خانه به میان می آید، بحث حول محور نرم افزار کالائوس می چرخد. به طوری که نرم افزارCalaos  را می توان یکی از مشخصه های هوشمند سازی دانست. رابط های کاربری (UIs) پیچیده، ساختار لایه ای و قوی آن جای هیچ انتقادی ندارد.

 

در میان ابزارهای موجود در این نرم افزار می توانید یک اپلیکیشن سِرور بیابید که واقعا کارآمد است. به علاوه، از یک صفحه نمایش لمسی رابط کاربری (User Interface) و یک اپلیکیشن وب پشتیبانی می کند تا امکان کنترل کامل محیط فراهم شود.

کنترل از راه دور عنصر کلیدی ارتباط میان خانه هوشمند و صاحب خانه است. و این یعنی شما به یک نرم افزار هوشمند موبایل و قابل حرکت نیاز دارید. Calaos یک نرم افزار اصلی، هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای iOS دارد.

تنها نکته ی نه چندان مهمی که باید دقت کنید این است که بخش زیادی از دستورالعمل نرم افزار، اطلاعات رسمی و اطلاعات مرتبط با پشتیبانی Calaos به زبان فرانسوی است. البته قسمت هایی از آن هم به زبان انگلیسی است.

نرم افزار خانه هوشمند

اوپن هاب (OpenHAB)

OpenHAB نام نرم افزاری است که از عبارت Open Home Automation Bus گرفته شده. همانطور که از نامش پیداست، OpenHAB یک نرم افزار متن باز است. نرم افزارهای متن باز برای عموم در دسترس هستند و هر برنامه نویس با در دست داشتن کد منبع نرم افزار، می تواند برخی از کدهای نرم افزار یا برنامه را تغییر داده و کاربری های لازم را ایجاد نماید.

این نرم افزار علاوه بر توسعه دهندگان آن، توسط یک اجتماع پیشرفته پشتیبانی می شود. OpenHAB متعلق به Java است و اگر به دنبال یک نرم افزار هوشمند سازی پایدار با پشتیبانی قوی هستید، با اطمینان می توانید آن را انتخاب نمایید. یکپارچگی این نرم افزار باعث راحت تر شدن کارها می شود.

برخی از نرم افزارهای متن باز (open source software) اجرای مبهمی را در دستگاه دارند اما درمورد اوپن هاب اینطور نیست و هیچ مشکلی در ارتباط با اجرای بزرگترین و محبوب ترین برنامه ها ندارد. کنترل تجهیزات هوشمند از طریق نرم افزار OpenHAB هم با اندروید و هم با iOS امکان پذیر است.

نرم افزار خانه هوشمند

هوم اسیستنت (Home Assistant)

این نرم افزار خاص نیز یک نرم افزار متن باز بوده، کاملا در دسترس می باشد و پیکربندی همه چیز را در کمترین زمان امکان پذیر می کند. پیاده کردن تنظیمات Home Assistant  در دستگاه به لطف تلاش های توسعه دهندگان آن به راحتی آب خوردن است. این نرم افزار به چیزهای زیادی نیاز ندارد اما دستگاهی می خواهد که قادر به خواندن Python 3 باشد.

به دلیل متن باز بودن این نرم افزار، بعضی ها تصور می کنند که Home Assistant به محصولات متن باز محدود است. برعکس، هوم اسیستنت هم با محصولات متن باز و هم با برنامه های اختصاصی سازگاری دارد.

رزبری پای گزینه ی قابل اعتمادی برای ترکیب با Home Assistant (مانند نرم افزارهای قبلی) است. اگر هم علاقه ای به Raspberry Pi ندارید، تکنولوژی های زیادی مثل فناوری های مرتبط با وضعیت آب و هوا قابلیت اتصال به این نرم افزار هوشمند سازی را دارند. این یعنی به کمک نرم افزار Home Assistant می توانید عناصر زیادی را در خانه هوشمند خود کنترل کنید.

هوشمند سازی خانه در سال های آینده، قطعا با چالش های مختلفی روبرو خواهد شد. در حال حاضر، برای کسانی که می خواهند یک قدم از دیگران جلوتر باشند، راه حل هایی وجود دارد. تخمین اینکه بازار هوشمند سازی تا چه اندازه و به چه شکلی تکامل خواهد یافت، کار بسیار دشواری است. اما با اطمینان می توان گفت که برنامه ها و راهکارهای بیشتری برای ایجاد یک محیط هوشمند بهتر و قوی تر ارائه خواهد شد. تکنولوژی اصلی و مرکزی اکنون به وجود آمده است؛ اتصال تجهیزات و وسایل زمینه ایست که توسعه دهندگان می توانند پیشرفت های شگفت انگیزی را در آن ایجاد کنند.

سازگاری بیشتر میان نرم افزارهای هوشمند سازی و تجهیزات هوشمند و همچنین صداقت فروشندگان این نرم افزارها، نقش مهمی را در هوشمند سازی کامل و واقعی خانه ایفا خواهد کرد.