+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

هوشمند سازی دیتاسنتر: صاحبین دیتاسنترها بخوانند

هوشمند سازی دیتاسنتر

هوشمند سازی دیتاسنتر: صاحبین دیتاسنترها بخوانند

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ata

بسیاری از شرکت های هوشمند سازی درمورد محصولات یا خدمات خود برای هوشمند کردن دیتا سنتر (data center) یا مرکز داده رجز می خوانند اما اگر در اینترنت سرچ کنید، توضیح زیادی راجع به خودِ مفهوم “هوشمند سازی دیتاسنتر” دستگیرتان نمی شود.

ما در این پست، درباره ی این که هوشمند سازی دیتاسنتر چیست، چه مزیت هایی برای سازمان های IT دارد و درمورد نکات قبل از هوشمند کردن دیتاسنتر حرف می زنیم.

هوشمند سازی دیتاسنتر چیست؟

هوشمند سازی دیتاسنتر باعث می شود که جریان کارهای مهم و پردازش ها در سرور و دیگر تجهیزات مرکز داده به صورت خودکار و بدون نیاز به نظارت انجام شوند. تجهیزات هوشمند در دیتاسنتر هوشمند سازی شده به کمک اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و در هماهنگی با یکدیگر کار می کنند. بعضی از نتایج هوشمند سازی دیتاسنتر را در زیر می خوانید.

 • زمانبندی پروسه های روتین و روزانه ی دیتاسنتر مثل بک آپ گرفتن، تکثیر کردن، دانلود و آپلود کردن، رویدادهای اپلیکیشن ها و دیگر موارد که قبلا به زمانبندی دستی نیاز داشتند.
 • نظارت بر وضعیت اجزای دیتاسنتر و هشدار اتوماتیک و خودکار ریسپاندرهای کلیدی در صورت بروز مشکل.
 • کارهای نگهداری مثل تعمیر و به روز کردن تجهیزات.
 • تامین خدمات و تنظیم منابع زیرساختی استاندارد به منظور گسترش، آزمایش و استقرار برنامه های جدید فیزیکی، مجازی یا سرورهای ابری.
 • تحویل خدمات مورد تقاضا در ظرف چند دقیقه بعد از درخواست کاربر، اجرای درخواست های تایید شده بدون مداخله دستی.
 • تحویل حجم کار اضافه بر تقاضا مانند سرورهای وب اضافی، سرورهای اپ، قابلیت توازن بار یا انتقال خودکار ترافیک شبکه از یک دیتاسنتر پرترافیک به یک دیتاسنتر با ظرفیت اضافی.
 • انطباق دادن که شامل حسابرسی و تهیه گزارش از تنظیمات در حال انجام؛ مقایسه ی تنظیمات فعلی و گذشته برای برجسته کردن تفاوت ها؛ و پیاده کردن سیاست های قانونمند برای انطباق با استانداردهای نظارتی.

 

مزایای هوشمند سازی دیتاسنتر

مزایای هوشمند کردن دیتاسنتر

هوشمند کردن مرکز داده و دیتاسنتر مزیت های بسیار بزرگ و برجسته ای دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن ها عبور کرد. چند مورد از مزایای هوشمند سازی دیتاسنتر را در اینجا بیان می کنیم.

 • افزایش کارآیی در تحویل سریعتر سرویس ها
 • کاهش زمان لازم IT برای کارهای یکنواخت
 • آزاد کردن وقت کارمندان فناوری اطلاعات برای تمرکز بیشتر بر روی پروژه های استراتژیک به جای انجام کارها و تنظیمات پیش پا افتاده و روتین
 • ایجاد انسجام میان کارهای خودکار شده
 • انجام دقیق و به موقع کارها
 • مطلع شدن از انتشار کربن در دیتا سنتر به کمک دیتکتور گاز
 • کاهش هزینه IT و فناوری اطلاعات
 • افزایش کیفیت سرویس ها
 • انطباق کارها و سرویس ها با سیاست های داخلی شرکت و قوانین خارج از شرکت.
 • نظارت بر میزان مصرف انرژی و هشدار در صورت مصرف بیش از اندازه ی آن
 • اندازه گیری خودکار دما و حرارت و تنظیم آن ها به اندازه لازم
 • پخش آلارم و ارسال هشدار به گوشی مدیر مرکز در صورت بروز شرایط غیر عادی

نکات هوشمند سازی دیتاسنتر

نکات قبل از هوشمند کردن دیتا سنتر ها

با توجه به مزایای هوشمند سازی دیتاسنتر، ممکن است برای خودکار کردن هر چیزی در مرکز داده ی خود وسوسه شده باشید. اما عجله نکنید. تیم هوشمند سازی اویو توصیه می کند مرکز داده ی خود را هوشمندانه خودکار نمایید و آن را به حالت تک کاره (hoc ad) درنیاورید. هوشمند سازی دیتاسنتر تک کاره یا تک منظوره می تواند مرکز داده ی شما را در معرض خطر قرار داده و منجر به اشتباهات بزرگی شود.

به جای هوشمند سازی تک کاره که تنها در صورت بروز مشکل واکنش نشان می دهد، باید برای هوشمند سازی دیتاسنتر مانند دیگر پروژه ها برنامه ریزی کنید. رویکرد جامعی نسبت به هوشمند سازی مرکز داده داشته باشید که اصول زیر را در بر داشته باشد.

 1. موارد مورد نیاز را هوشمند کنید. تنها کارها و پروسه هایی را هوشمند کنید که بتوانند ارزش کسب و کار را تحقق ببخشند. کارها را صرفا برای هوشمند شدن، هوشمند نکنید. کارهایی را خودکار کنید که ارزش زیادی در دیتاسنتر دارند و نتایج بزرگی را برای آن به بار می آورند.
 2. پروسه ها و جریان های کاری جدید را خودکار کنید و فعلا بیخیال کارهای قدیمی غیرخودکار شوید. در صورت امکان، به جای پروسه های قدیمی، ظریفیت های جدید را به صورت خودکار درآورید. مردم علاقه ای به ایجاد تغییر در یک پروسه ی شناخته شده و موجود ندارند اما نفوذ هوشمند سازی در پروسه های جدید برایشان جالب است و آن را سریع تر می پذیرند.
 3. از سیتم های کوچک شروع کرده و سپس، به سراغ سیستم هوشمند سازی پیچیده تر بروید. بهتر است به عمق هوشمند سازی بیش از وسعت آن توجه کنید زیرا در این صورت، احتمال خطا کمتر می شود. قبل از بلند پروازی، ابتدا به فکر سیستم هوشمند سازی کوچکتر باشید.
 4. اول آزمایش بعد راه اندازی. قبل از پیاده کردن تغییرات هوشمند سازی در محیط لایو و زنده ی خود، ابتدا آعتابآن ها را در محیط های آزمایشی و QA امتحان نمایید. با این وجود، ایجاد یک محیط آزمایشی یا QA برای یک دیتاسنتر بسیار دشوار است و از اینرو، بسیاری از متصدی ها تغییرات هوشمند سازی را بدون آزمایش اولیه در دیتاسنتر جای می دهند. اگر مرکز داده ی شما محیط آزمایشی را دارد، تغییرات را حتما در آنجا امتحان کنید. در غیر اینصورت، برای انتخاب شرکت هوشمند سازی باید تحقیق و دقت دوچندانی داشته باشید.

تجهیزات هوشمند سازی دیتاسنتر

از آنجایی که دیتا سنتر مرکز جمع آوری و نقل و انتقال داده های مهمی است، نگهداری از داده ها و تجهیزات در این مکان اهمیت مضاعفی دارد. هوشمند سازی مرکز داده باعث افزایش چند برابری کارآیی آن می شود ولی نمی توان این کار به دست هرکسی سپرد. مراکز هوشمند سازی در ایران محدودند اما در میان این تعداد محدود، شرکت های هوشمند سازی باتجربه نیز وجود دارد. تیم هوشمند سازی اویو یکی از پیشگامان تکنولوژی هوشمند سازی در ایران است که تاکنون پروژه های موفق فراوانی را طبق آخرین تکنولوژی روز و با مناسب ترین هزینه هوشمند سازی تحویل داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به https://www.ovio.ir/ مراجعه کرده و یا برای مشاوره رایگان با شماره های ۷۷۹۷۴۶۵۲-۰۲۱ و ۷۷۹۷۴۶۳۸-۰۲۱ تماس بگیرید.