+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

آیا شعبده باز عصر جدید پیشگو است؟ یا از تکنولوژی هوشمند استفاده می کند؟

شعبده بازی با تکنولوژی

آیا شعبده باز عصر جدید پیشگو است؟ یا از تکنولوژی هوشمند استفاده می کند؟

۸ مرداد ۱۳۹۸ دنیای هوشمند اویو

اگرچه تلویزیون مانند گذشته مخاطبان زیادی ندارد و فضای مجازی گوی سبقت را از آن ربوده اما مدتی است که برنامه استعداد یابی عصر جدید افراد زیادی را به پای تلویزیون نشانده. تا حالا برنامه ای مشابه عصر جدید در تلویزیون ایران تولید و پخش نشده است و همین نوآوری را می توان یکی از علت های محبوبیت این برنامه دانست. شرکت کنندگان این مسابقه از رشته های مختلف هنری، ورزشی و علمی و از مناطق مختلف اما با در نظر گرفتن محدودیت ها و فیلترهای تلویزیون پا در عرصه رقابت گذاشته اند.

از بین شرکت کنندگانی که به مرحله نهایی و فینال راه یافتند، سعید فتحی روشن بیش از سایرین ذهن مخاطبین را درگیر خود کرده و به قول خودش، بعد از اتمام اپیزودهای عصر جدید، برنامه او تمام نمی شود و مردم هنوز هم راجع به اجرای او با یکدیگر صحبت کرده و سعی در رمزگشایی آن دارند. همه می دانیم که پرفورمنس مرموز او باعث درگیری فکری تماشاگران می شود. اما آیا او می تواند بر فکر و ذهن ما تسلط پیدا کند؟ آیا سعید فتحی روشن پیشگو است؟ از چه ترفندهایی برای گول زدن ما استفاده می کند؟

اگر این شعبده باز یک خرگوش سفید را از کلاه بیرون می آورد، شاید در همان مراحل اول از مسابقه حذف می شد؛ چون دیگر این حقه ها برای اکثریت مردم جذاب نیستند و وقتی مردم می توانند به کمک یک اپلیکیشن به آینده سفر کنند و تصویر پیری خود را ببینند، چنین حقه های قدیمی و تکراری جذابیت گذشته را نخواهند داشت. در کنار فن بیان و اجرای قوی این شعبده باز که صحنه و تماشاچی را کاملا در دست می گیرد، استفاده از تکنولوژی روز باعث شده که بتواند ادعای متفاوت و اولین نفر بودن را داشته باشد.

در واقع، تکنولوژی همیشه شگفت انگیز است؛ به خصوص اگر تازه به بازار آمده باشد. اگرچه بعد از مدتی که افراد از اسرار یک تکنولوژی مطلع می شوند، آن ذوق و هیجان قبلی را برای آن نخواهند داشت اما خبر خوب اینکه تکنولوژی همیشه چیزهای جدیدی برای عرضه در چنته دارد. مثلا زمانی که تکنولوژی تشخیص صدا به میان مردم عادی آمد، همه را شگفت زده کرد ولی حالا کمتر کسی اپلیکیشن گربه سخنگو را در گوشی هوشمند خود دارد.

از طرفی، شعبده اگر به طرز ماهرانه ای اجرا شود، همواره برای آدمی جذاب است. حالا تصور کنید که تلفیق تکنولوژی های جدید و تردستی چه محصول خارق العاده ای خواهد داشت. منتالیست های باهوش از سراسر دنیا مثل شعبده باز عصر جدید به این فرمول روی آورده اند و می توانند ذهن مخاطبان خود را تا مدتی مشغول خود کنند.

 

مارکو تمپست شعبده باز دنیای دیجیتال

مارکو تمپست (Marco Tempest) یکی از شعبده بازهایی است که با استفاده از تکنولوژی در اجراهای خود معروف است. او با استفاده از تکنولوژی تعاملی و گرافیک های کامپیوتری ذهن مخاطب را به بازی می گیرد و در این میان تعدادی تردستی فیزیکی و سنتی هم انجام می دهد. او در طول اجرا از تکنولوژی و تاثیر آن بر زندگی واقعی صحبت می کند و همزمان تردستی هایی با تکنولوژی مجازی یا اشیاء حقیقی انجام می دهد. با ظهور و ابداع تکنولوژی های جدید، اجرای مارکو تمپست هم تغییر می کند و همین باعث میخکوب شدن تماشاچی می شود.

 

 

کیلان لیزر (مرد آی پدی)

کیلان لیزر (Keelan Leyser) که با لقب شعبده باز آی پدی شناخته می شود، در اجراهای خود معمولا از ۸ آی پد، چندین پرده و ویدئو پروژکتور، LCD 12 و یک LED بزرگ ۶۰ اینچی استفاده می کند. Keelan Leyser کمتر از مارکو تمپست تردستی های فیزیکی را به تماشاچی ها نشان می دهد و آن ها بیشتر مهارت های دیجیتالی او را تماشا می کنند. کیلان لیزر یک Tech Magician تمام عیار است و با تلفیق تکنولوژی و شعبده همه را مسحور پرفورمنس های خود می کند.

 

سعید فتحی روشن و شعبده بازی در برنامه عصر جدید

سعید فتحی روشن هم در قسمت هایی از اجرای خود در برنامه عصر جدید از تکنولوژی استفاده کرده است. مثلا در سومین اجرای خود از آریا عظیمی نژاد خواست که ساعت دقیق تصادف نمایشی او را بگوید. در اواخر اجرا که داوران ساعت روی میز را نگاه کردند، دقیقا روی لحظه ای متوقف شده بود که آقای عظیمی نژاد گفته بود.

 

 

باید بدانید که سعید فتحی روشن پیش گو نیست و فقط از ساعت های Time Travel استفاده کرد که با تکنولوژی ریموت کنترل (کنترل از راه دور) کار می کنند. نمونه ای از انجام شعبده و سرگرمی با استفاده از این ساعت ها را می توانید در ویدئوی زیر ببینید.

 

 

برویم سراغ کرنومتری که به فردا رفت! وقتی سعید فتحی روشن گوشی امین حیایی (که مطمئنا از قبل می دانست آیفون است) را بر روی صحنه برد، گفت که می خواهد صدا ضبط کند و کمی گوشی را دستکاری کرد. اما در آن اجرا صدای ضبط شده ای پخش نشد!

 

 

در واقع آقای فتحی روشن از تنظیمات گوشی آیفون اطلاع داشته و در این فاصله که به بهانه ضبط صدا گوشی را دستکاری می کرد، به قسمت تنظیمات تاریخ و ساعت گوشی آقای حیایی رفته و ساعت را به شکل آنالوگ درآورده است. سپس، تاریخ را بر روی فردای آن روز تنظیم کرده و به این شکل، کرنومتر ۲۴ ساعت به جلو کشیده شد. سعید فتحی روشن نه مثل کیلان لیزر اما به گونه ای دیگر با امکانات گوشی آیفون بازی کرد.

پس شعبده باز عصر جدید نه پیشگو است و نه می تواند ذهن افراد را بخواند. اما توانایی بالای او در اجرا و استفاده خلاقانه از تکنولوژی و ابزار شعبده بازی غیرقابل انکار است.

همانطور که مشاهده کردید، انسان های عادی هم می توانند با استفاده از فناوری روز کارهای شگفت انگیزی انجام دهند. با همین تکنولوژی ریموت کنترل می توان محل کار یا منزل را از راه دور تحت تسلط خود درآورد، از بروز سرقت جلوگیری کرد و امنیت خانه را بالا برد. به تعبیری شما هم می توانید کریس آنجل خانه خود باشید و با هوشمند سازی خانه کاری کنید که افراد دیگر از سیستم اتوماسیون خانه تان حیرت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این حوزه تماس بگیرید.