+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

خانه هوشمند برای معلولان و مبتلایان به ناتوانی های جسمی

خانه هوشمند برای معلولان

خانه هوشمند برای معلولان و مبتلایان به ناتوانی های جسمی

۸ دی ۱۳۹۸ دنیای هوشمند اویو

برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن خطرناکی مثل مولتیپل اسکلروزیس، آرتروز یا هر اختلالات حرکتی دیگری هستند، انجام کارهای روزانه واقعا دشوار است. این وضعیت برای کسانی که معلولیت دارند یا در راه رفتن و تحرک ناتوان هستند بسیار بسیار جدی تر و ناراحت کننده تر است. اما به لطف اینترنت اشیاء و هوشمندسازی خانه ها امروزه معلولیت دیگر نمیتواند مانع از این شود که افراد ناتوان از انجام کارهای روزانه خانگی خود عقب بمانند. در واقع خانه هوشمند برای معلولان به نوعی هر معلولیتی را میتواند دور بزند و به حفظ استقلال این افراد کمک زیادی بکند. این مقاله را بخوانید تا بدانید چگونه یک خانه هوشمند به معلولان کمک می‌کند.

برای درک این مقاله به معنی اصطلاحات زیر نیاز پیدا می کنید

  • دستگاه های هوشمند (Smart devices): به دستگاه هایی گفته میشود که قابلیت اتصال به شبکه ها را دارند و معمولاً امکان کنترل آنها از طریق تلفن هوشمند فراهم می شود.
  • بریج (Bridge): به دستگاهی که به تعدادی وسیله هوشمند از یک نوع (مثلا لامپ های هوشمند یا کلیدهای هوشمند) متصل شده و به آنها اجازه می دهد که از یک نقطه کنترل شوند.
  • هاب (Hub): وسیله ای است که به دستگاه های هوشمند مختلفی که توسط طیف وسیعی از تولید کنندگان تولید می شود متصل شده و امکان کنترل ساده تر آن ها را فراهم میکند.
  • بلندگو هوشمند(Smart speaker): در واقع یک دستیار صوتی هوشمند است که به دستگاه های هوشمند متصل شده و با دریافت فرمان صوتی این دستگاه ها را کنترل میکند.

خانه هوشمند برای معلولان

خانه فضایی فوق العاده شخصی و مهم است. همه ما وقتی بتوانیم تمام کارهای مربوط به خانه را انجام دهیم به نوعی احساس خوبی داریم. اما اگر نتوانیم از عهده کارهای خانه بر بیاییم و یا انجام دادن کارهای منظم خانگی برایمان دشوار باشد، معمولا احساس ناتوانی میکنیم و فکر میکنیم که استقلال خود را از دست داده ایم. تا قبل از روی کار آمدن خانه هوشمند اغلب معلولان چنین اتفاق ها و احساستی را تجربه میکردند. اما اکنون همه چیز عوض شده است. اینترنت اشیاء به معلولان این فرصت را میدهد که تفکر ناتوانی را از ذهنشان بیرو بریزند و دوباره کنترل همه چیز در خانه را بر عهده بگیرند.

خانه هوشمند برای معلولان

خانه هوشمند چیست؟

تا حالا چیزی درباره اینترنت اشیاء به گوشتان خورده؟ این مفهوم در واقع به اشیاء و دستگاهایی مثل ماشین، ساعت، لوازم خانگی و … اشاره دارد که دارای فناوری ارتباطی و قابلیت اتصال هستند. این دستگاه ها معمولا تحت عنوان دستگاه های هوشمند شناخته میشوند. امروزه تعداد بسیار زیادی از لوازم خانگی معمولی مثل لامپ ها، کلیدها و قفل درب ها هوشمند شده اند و میتوان آن ها را به راحتی حتی اگر خانه نباشید با کامپیوتر خانگی، لپ تاپ، تب لت و گوشی هوشمند کنترل کرد.

در حالی که هر کدام از این لوازم معمولا شامل برنامه اختصاصی خاص خودشان هستند، اگر بخواهید چندین وسیله هوشمند را با هم تحت کنترل داشته باشید، می توانید سیستمی داشته باشید که همه این وسیله های هوشمند را همزمان با هم در یک هاب مرکزی جمع کنید. و در نهایت بعد از اینکه همه وسایل هوشمند را به یک سیستم مرکزی متصل کردید میتوانید به مجموعه هوشمند خود یک میکروفون هوشمند اضافه کنید. این میکروفون در واقع یک دستیار صوتی است که با دریافت فرمان های صوتی شما میتواند به راحتی تمام لوازم هوشمند خانه را کنترل و مدیریت کند.

به این ترتیب اگر ناتوانی جسمی دارید و نمیتوانید به درستی حرکت کنید، با کمک این دستیار صوتی میتوانید کارهای خود را تک و تنها با فرامین صوتی در خانه انجام دهید.

خانه هوشمند برای معلولان

خانه هوشمند برای معلولان: هوشندسازی خانه چگونه می تواند به معلولان کمک کند؟

به لطف فناوری های جدید اکنون لوازم زیادی در یک خانه قابلیت هوشمند سازی را دارند. تاکنون موارد زیر به یک خانه  هوشمند افزوده شده اند:

خانه هوشمند برای معلولان

تمام عملکردهای این لوازم اکنون از طریق یک برنامه در گوشی هوشمند قابل کنترل است و دیگر هیچ نیازی به بلند شدن، راه رفتن و روشن و خاموش کردن این لوازم نیست. بنابراین، کسانی که معلول هستند می توانند برای مثال پرده های خود را هر وقت خواستند بکشند، چراغ ها را روشن کنند، درجه حرارت را بالا ببرند و در چند ثانیه درب را قفل کنند. برای انجام تمامی این کارها لازم نیست بلند شوید و راه بروید یا پاهای قوی داشته باشید. همه اینها تنها با یک کلمه یا یک اشاره انگشت قابل اجرا است.

خانه هوشمند برای معلولان و کسانی که به هر نوع ناتوانی حرکتی دارند یک نعمت است. زیرا آن ها دیگر هیچگونه وابستگی به خانواده و اطرافیان ندارند و این یعنی استقلال محض.

چگونه خانه هوشمند برای معلولان چگونه کار می کند؟

اگر ناتوانی جسمی دارید و یا یکی از اعضای خانواده شما اینگونه است، برای داشتن یک خانه هوشمند اول باید یک گوشی هوشمند داشته باشید! قدم اول سخن نیست درست است؟

پیش به سوی ساخت خانه هوشمند برای معلولان

برخی از دستگاه های شما مثل اسپیکرهای امروزی که با بلوتوث یا وای فای کار میکنند، میتوانند به راحتی به گوشی هوشمند شما متصل شوند. شما اسپیکر را در یک گوشه قرار میدهید و تنها از طریق تلفن هوشمند خود آن را کنترل میکنید. آهنگ پخش میکنید، صدا را کم و زیاد میکنید و ….

ما در ساخت خانه هوشمند برای معلولان دقیقا همین کار را انجام میدهیم. تمام وسایل هوشمند را به گوشی شما متصل میکنیم تا شما بتوانید آن ها را در گوشی کنترل کنید. برای اینکار باید دستگاه های شما هوشمند باشند. هر کدام از این دستگاه ها یک برنامه اختصاصی دارند که به راحتی به گوشی های اندرویدی و آی او اسی متصل میشوند.

خانه هوشمند برای معلولان

لوازم هوشمند چگونه توسط معلولان کنترل میشوند؟ (بریج ها و هاب ها)

با لامپ های هوشمند کم مصرف شروع کنیم. ما در اینجا تنها با یک نوع وسیله هوشمند یعنی “لامپ” کار داریم. در ساده ترین حالت ممکن، ما معمولا میتوانیم همه لامپ ها را با یک برنامه ساده مدیریت کنیم.

در سیستم های پیشرفته تری مثل Philips Hue هر کدام از لامپ ها به صورت جداگانه به یک دستگاه وصل میشوند (بریج) و در نهایت به تلفن همراه هوشمند شما اتصال پیدا میکنند. این امر به افزایش قابلیت اطمینان و سهولت استفاده کمک می کند.

به طور مشابه، ترموستات هوشمند مانند آنهایی که شرکت های Nest و Ecobee ارائه می دهند می توانند به سنسورهای مختلفی در اطراف خانه متصل شوند و کنترل بیشتری بر گرمایش را در اختیار افراد معلول قرار دهند.

و در نهایت در ابعاد بزرگتر، اگر قصد دارید از دستگاه های هوشمند بی شماری در داخل خانه و اطراف آن استفاده کرده و دوست دارید مدیریت همه آن ها را یکجا در یک گوشی به معلولان خود تقدیم کنید، به یک هاب نظیر Samsung SmartThings نیاز خواهید داشت.

(هاب ها قادر به برقراری ارتباط با محصولات مختلف از تولید کنندگان مختلف هستند که این امر می تواند مفید باشد و نیاز به پیمایش در برنامه های مختلف مختلف را از بین میبرد.)

خانه هوشمند برای معلولان

بلندگوهای هوشمند دوستان خوب معلولان

بلندگوهای هوشمند مانند Amazon Echo ، Google Home و Apple HomePod دارای میکروفون های داخلی هستند که باعث می شود فرمانپذیری از دستورات صوتی امکان پذیر شود. این دستیارهای صوتی اغلب به بخشی اساسی در هر خانه هوشمند تبدیل شده اند.

کلیه دستیارهای صوتی هوشمند تنها با شنیدن نام خودشان ( مثلا الکسا و گوگل و …) فعال می شوند و سپس به دستورات و فرامین کسانی که ناتوانی جسمی دارند گوش می دهند. تمام این امکانات در قالب یک خانه هوشمند برای معلولان میتواند دسترسی را به بخش های مختلف خانه فراهم کند.

هوشمندسازی خانه برای معلولان را از کجا باید شروع کنم؟

در حالی که بدون شک خانه های هوشمند مزایای بزرگی را برای بسیاری از افراد معلول ارائه می دهد، از کار افتادن دستگاه های هوشمند و از دسترس خارج شدن آن ها میتواند دلهره آور باشد. بنابراین میتوانید برای حمایت از خود به عنوان یک ناتوان حرکتی یا یکی از عزیزانتان که دچار معلولیت است کم کم و طی چند مرحله یک خانه هوشمند ایجاد کنید تا به آرامی با شرایط جدید وفق پیدا کند.

ساخت خانه هوشمند برای معلولان را با هوشمندسازی یکی از موارد زیر آغاز کنید:

  • میتوانید فرآیند هوشمندسازی را با ترموستات، کلیدها، لامپ های کم مصرف و هوشمند شروع کنید. نصب این موارد در اکثر خانه ها نسبتاً ساده است. این دستگاه ها به صورت روزانه مفید هستند و می توانند مقرون به صرفه باشند.
  • ریل های پرده، هرچند از اهمیت کمتری برخوردار هستند اما برای افراد دارای معلولیت بسیار مفیدند.
  • به همین ترتیب، درب های هوشمند اغلب از یک دوربین داخلی ساخته می شوند، بنابراین کسانی که معلولیت دارند می توانند ببینید چه کسی پشت در است و متعاقباً تصمیم بگیرید که آیا در را باز کنند یا نه. حتی می توانید با باز کردن درب از راه دور به کسی اجازه ورود دهید.
  • سرانجام ، کنترل صوتی ارائه شده توسط بلندگو هوشمند در صورت بروز شرایط اضطراری ممکن است بسیار مفید باشد.

خانه هوشمند برای معلولان

دریافت مشاوره در خصوص هوشمندسازی خانه برای معلولان

هرکدام از دستگاه های هوشمند ذکر شده را برای شروع کار هوشمندسازی خانه برای معلولان انتخاب کنید، برای اینکه بفهمبد چه دستگاهای هوشمندی وجود دارند یا میشود آن ها را در ایران تهیه کرد، در اینترنت جستجو کنید. اما اگر اینکار برای شما دشوار است حتما از کسانی که تجربه هوشمندسازی خانه دارند کمک بگیرید. اویو یکی از پیشگامان هوشمند سازی خانه در ایران است برای دریافت مشاوره و یا طرح پرسش حتما با ما تماس بگیرید یا به این صفحه مراجعه کنید.