+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

چرا باید هر خانه‌ای یک سیستم روشنایی هوشمند داشته باشد؟

سیستم روشنایی هوشمند

چرا باید هر خانه‌ای یک سیستم روشنایی هوشمند داشته باشد؟

۲۲ دی ۱۳۹۸ m.ad

از ویژگی های مثبت و فوق العاده عالی یک خانه هوشمند امکان شخصی سازی و تنظیم شرایط، تجهیزات و لوازم خانه متناسب با وقت، هزینه و آرامش خاطر افراد خانه است. شاید همه ما با برخی از ویژگیهای خانه هوشمند مثل ترموستات هوشمند که دمای خانه را همیشه و به صورت لحظه ای تنظیم میکند، کلیدها و پریزهای هوشمند و دوربین های امنیتی و … آشنا باشیم اما تا چه حد با سیستم روشنایی هوشمند آشنایی دارید؟ چند خانواده و چند خانه تاکنون و همین لحظه از سیستم های روشنایی خودکار استفاده میکنند؟ چرا باید چنین سیستم هایی را بخریم و قرار است چه فوایدی برای ما داشته باشند؟

ما در این مقاله قصد داریم درباره برخی از فواید یک سیستم هوشمند روشنایی در خانه ها صحبت کنیم که تهیه آن برای هر خانه ایرانی توصیه میشود.

پنج دلیل برای اضافه کردن سیستم کنترل روشنایی هوشمند به خانه ها

۱. در مصرف انرژی صرفه جویی میشود

تاکنون برایتان پیش آمده که بعد از یک روز کاری سخت به خانه برگردید و ببینید تمام لامپ ها روشن هستند و شما یا همسر و کودکتان یادتان رفته چراغ ها را هنگام خروج از خانه خاموش کنید؟ معمولا روشن ماندن لامپ ها در طی روز و برای یک یا دو روز چندان مهم و قابل توجه نیست. اما اگر برای مثال بیش از چند روز (مثلا ۱ هفته) در ماه چنین چیزی تکرار شود هزینه های برق زیاد میشوند و این ممکن است چندان خوشایند نباشد. علاوه بر هدر رفت انرژی فکر نمیکنم کسی بخواهد پول روشن ماندن ناخواسته سیستم روشنایی معمولی را بپردازد.

اما در خانه هایی که از سیستم روشنایی هوشمند استفاده میکنند محال است چنین چیزی رخ دهد. اولا که ما در این سیستم ها از لامپ های LED استفاده میکنیم که مصرف هر کدام از آن ها ۷۵ درصد کمتر از لامپ های رشته ای و هالوژنی است. و دوما شما در هر نقطه از دنیا که باشید میتوانید از طریق گوشی هوشمند خود وضعیت سیستم روشنایی را چک کنید. با این روش حتی اگر یک لامپ سهوا روشن مانده باشد سیستم به شما پیام میدهد و شما را از روشن ماندن آن آگاه میکند.

سیستم روشنایی هوشمند

۲. حال روحی شما بهتر میشود

سیستم روشنایی معمولی که تنها با لامپ های کم مصرف یا رشته ای و کلیدهای معمولی روشن و خاموش میشود بسیار ساده و یکنواخت هستند. بعضی اوقات چراغ ها باید زود خاموش شوند یا نور ملایم، یا حتی بیشتر شود. و سیستم های عادی توانایی انجام اینکار را ندارند.

اما با سیستم روشنایی هوشمند شما مختارید هر موقع که خواستید تنظیمات نور و روشنایی را تغییر دهید. برای مثال اگر امشب یک شام شاعرانه و عاشقانه میخورید میتوانید نوز پذیرایی یا آشپزخانه را ملایم و عاشقانه کنید. در روزهای تولد از رقص نور و سیستم هوشمند نورپردازی استفاده کنید یا رنگ های مختلف را به سلیقه خود و یا با توجه به یک موقعیت خاصی تغییر دهید. (لامپ های هوشمند میتوانند نور را در طیف وسیعی از رنگ ها تولید کنند)

۳. کنترل روشنایی در خانه هوشمند امنیت خانه شما تامین میکند

یکی از بزرگترین نشانه ها برای دزدها این است که چراغ های خانه خاموش باشد. اگر بخواهید زرنگی کنید و زمانی که مسافرت میروید به هوای اینکه دزد، بیاید همه چراغ های خانه را روشن بگذارید باز هم خانه شما ممکن است سرقت میشود. زیرا وقتی چراغ ها همیشه روشن است یعنی باز هم خانه نیستید.

سیستم روشنایی هوشمند می تواندجزئی مؤثر از یک سیستم امنیتی برای منزل شما باشد. با استفاده از روشنایی هوشمند، می توانید هنگام دور بودن از خانه، سیستم را طوری برنامه ریزی کنید که در ساعات مشخصی از روز روشن باشد و بعد از روشن شدن هوا خاموش شود. یا به صورت تصادفی و رندوم در محدوده های زمانی روشن و خاموش شود.

برای مثال میتوانید طوری سیستم را برنامه ریزی کنید که در ساعت ۸ شب همه چراغ ها روشن باشد. یک ساعت بعد چراغ اتاق خواب کودک خاموش شود. و دو ساعت بعد اتاق پذیرایی و ۳ ساعت بعد چراغ اتاق خواب خودتان هم خاموش شود. به این شکل دزدها تصور میکنند شما همیشه در خانه هستید.

سیستم روشنایی هوشمند

۴. کنترل روشنایی اتوماتیک با صدای خودتان تمام روشنایی خانه را کنترل میکند

اگر در خانه اسپیکرهای هوشمند و دستیارهای صوتی مانند Google Home یا Amazon Alexa دارید، می توانید به راحتی برخی از سیستم های هوشمند روشنایی را با کمک فرمان صوتی کنترل کنید. مثلا اگر در تخت‌خواب هستید و از شدت خواب نمیتوانید بلند شوید چراخ را خاموش کنید. کافی است به دستیار الکسای خود بگویید “الکسا وقت خوابه” تا چراغ ها خاموش شوند. یا وقتی از بیرون به خانه می آیید و دستتان پر است کافیست به الکسا بگویید “الکسا دستم بنده” تا چراغ های خانه برای شما روشن شوند.

۵. سیستم روشنایی هوشمند با گذشت زمان در هزینه ها صرفه جویی می‌کند

سیستم نورپردازی هوشمند از لامپ های LED استفاده می کند، که این لامپ ها به طور قابل توجهی از انرژی کمتری استفاده کرده و معمولا دوام بالایی هم دارند.

مبلغ صرفه جویی شده شما بسته به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. برای مثال بیایید فرض کنیم که شما ۲۰ لامپ رشته ای ۶۰ وات در خانه خود دارید و به طور متوسط ۸ ساعت در روز آنها را روشن می کنید. اگر این لامپ ها را با ۲۰ لامپ هوشمند LED جایگزین کنید، طبق یک حساب سرانگشتی سالانه حداقل۰۰ ۴ تا ۶۰۰ هزارتومن هزینه صرفه جویی میشود.

علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و پول، لامپ های هوشمند نیز عمر طولانی تری دارند. لامپ های رشته ای یا هالوژنی به طور متوسط حدود ۱ تا ۲ سال عمر میکنند. در حالی که لامپ های LED به طور متوسط ۱۰ سال عمر می کنند.