+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

خرید پریز هوشمند- چگونه یک پریز هوشمند ایرانی بخریم؟

خرید پریز هوشمند

خرید پریز هوشمند- چگونه یک پریز هوشمند ایرانی بخریم؟

۸ بهمن ۱۳۹۸ m.ad

پریزهای هوشمند در طرح ها و مدل های مختلفی به بازار عرضه میشوند و یکی از اجزاء اولیه و لاینفک یک خانه هوشمند ایده آل هستند. صرف نظر از قیمت پریز هوشمند ما قصد داریم در این مقاله نکاتی به شما ارئه دهیم تا بتوانید مناسبترین پریزهای هوشمند را برای خود خریداری کنید. این شما و این هم راهنمای خرید پریز هوشمند برای خانه های رویایی و هوشمند.

۶ نکته که باید در هنگام خرید پریز هوشمند به آن ها توجه کنید

۱. سازگاری پریز را بررسی کنید

قبل از اینکه بخواهید پریز بخرید ابتدا به یک نکته توجه کنید. اگر در خانه سیستم دستیار صوتی هوشمند دارید، باید پریزی خریداری کنید که با دستیار صوتی شما سازگار باشد. یعنی دستیار صوتی باید بتواند پریز را پشتیبانی کند و زمانی که شما فرمانی صادر میکنید به راحتی از طریق دستیار قابل اجرا باشد. از آنجایی که برخی از پریزهای هوشمند قابلیت اتصال به دستارهای صوتی را ندارند بنابراین ترجیحا پریزی بخرید که توانایی سازگاری با دستیار مخصوص خانه شما را داشته باشد.

اگر به طور انحصاری از دستیار Apple HomeKit استفاده می کنید، برای تهیه پریز گزینه های زیادی نخواهید داشت، اما چنانچه دستیار صوتی شما iHome و iDevices هستند دست شما برای خرید کاملا باز است. اگر دستیار صوتی خانه شما Google یا Amazon Alexa است، باز هم دست شما برای خرید پریز هوشمند باز است. زیرا اغلب محصولات با این دستیارها لینک میشوند. جهت خرید فقط کافی است توضیحات محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید پریز مورد نظر با آن کار خواهد کرد یا خیر.

نکته:

پریزهای هوشمند قدیمی برای اینکه بتوانند کار کنند و تمام قابلیت خود را داشته باشند باید به یک هاب مرکزی خانه هوشمند متصل باشند. اما بسیاری از مدل های جدید مستقیماً با اتصال به وای فای خانه از طریق گوشی هوشمند قابل کنترل هستند. (درست مانند پریز هوشمند اویو که با یک برنامه اختصاصی به راحتی قابل کنترل است)

۲.به ویژگی های پریز و امکانات آن توجه کنید

همه پریزهای هوشمند لزوما مانند هم نیستند و هر برندی امکانات و ویژگی های خاص خود را دارد. لازم نیست پریزی بخرید که فول امکانات است. نمونه ای بخری که پاسخگوی انتظارات شما باشد و متناسب با کاری که شما میخواهید با انجام دهید باشد نه کمتر نه بیشتر. هنگام خرید پریز هوشمند وای فای حتما برچسب مشخصات آن را بخوانید تا بدانید چه ویژگی هایی دارد و آیا پاسخگوی نیاز شما است یا نه.

۳. آیا پریزی میخواهید که بر مصرف انرژی نظارت کند؟

برخی از پریزها مجهز به مانیتوری هستند که کار نظارت بر میزان برق مصرفی بر حسب کیلو وات ساعت انجام میدهند. به این شکل که میزان مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه تمام دستگاه های برقی که به آن ها متصل میکنید را به صورت خودکار روی مانیتور کوچک خود نشان میدهند. اگر در خانه شما مصرف انرژی بسیار بالا است و نمیدانید که چه دستگاه هایی برق زیادی مصرف میکند میتوانید یکی از این پریزهای هوشمند را برای مانیتورینگ مصرف و برآورد هزینه ها خریداری کنید.

۴. به توانایی برنامه پذیری پریز توجه کنید

همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین فایده پریزهای هوشمند توانایی کنترل آن ها از راه دور است. شما میتوانید پنکه، دستگاه قهوه ساز، لامپ، تلوزیون و …. را به این پریز متصل کنید و به راحتی از راه دور آن ها را روشن یا خاموش کنید. برای مثال وقتی درفصل زمستان و برف و باران، خسته از سر کار برمیگردید و میخواهید تا میرسید خانه قهوه آماده شود، تنها با یک اشاره پریز و قهوه ساز را روشن میکنید تا به محض رسیدن به خانه یک قهوه بخورید.

علاوه بر این برخی از پریزها بر اساس تایمر و یا برنامه مشخص کار میکنند و در بازه های زمانی خاص روشن و خاموش میشوند. اگر واقعا قصد خرید پریز هوشمنمد را دارید میتوانید حین خرید به برنامه پذیر بودن آن نیز توجه کنید.

مثال واقعی:

اگر پریز هوشمند شما با Google Assistant یا Alexa کار می کند و در حین فیلم دیدن معمولا چراغ ها را خاموش می کنید، می توانید یک لامپ را به پریز متصل کنید و هنگام شروع فیلم به دستیار خود دستور دهید “الکسا وقت فیلم دیدنه” پریز در یک چشم به هم زدن لامپ را خاموش میکند تا شما فیلم مورد علاقه خود را ببینید.

۵. حالت های دوردست

شاید یکی از کاربردی ترین خاصیت پریزهای هوشمند، ویژگی  باشد که اغلب آن را Away Mode مینامند. اگر معمولا بیشتر شب ها خانه نیستید و توانایی هوشمند سازی تمام خانه را ندارید کافی است یک پریز هوشمند از راه دور با قابلیت Away Mode بگیرید. پریز قابلیت برنامه ریزی شدن دارد و در بازه های زمانی مشخص بدون اینکه شما فرمان دهید یا دکمه ای را فشار دهید روشن و خاموش میشود. (برای جلوگیری از دزدی خانه ها این پریزها بینظیرند)

۶. طراحی پریز را فراموش نکنید

طراحی پلاگین های هوشمند جالب است. بیشتر مدل ها از آنچه انتظار دارید بزرگتر هستند، و همیشه نمی توان گفت که آیا یک شکل خاص به درد هدف و یا نیاز شما  میخورد یا نه. بنابراین هنگام خرید پریز هوشمند کنترل از راه دور حتما به ظاهر آن توجه کنید. اگر برایتان هماهنگ بودن پریزها مهم است پریزی بگیرید که متناسب با سایر پریزهای خانه باشد.

خرید پریز هوشمند

خلاصه و مفید

پریزهای هوشمند طرح ها، کاربردها و ویژگی های مختلفی دارند. هنگام خرید پریز هوشمند حتما ابتدا مشخص کنید چه انتظاری از این پریز مد نظر خود دارید و برای چه هدفی از آن استفاده میکنید. سپس قابلیت سازگاری، برنامه پذیری، حالت Away Mode، شکل ظاهری و مانیتورینگ را چک کنید و بعد پریز خود را بخرید.