+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

پارکینگ هوشمند زیربنای شهرهای مدرن

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند زیربنای شهرهای مدرن

۲۴ آبان ۱۳۹۹ Ahmad Saed

با رشد روز افزون تعداد ماشین ها در شهرها با کمبود فضای پارک روبرو هستیم. جستجوی یک مکان پارک برای بسیاری از مردم در سراسر جهان به یک عادت روزمره تبدیل شده است. این معمولاً یک فرآیند وقت گیر و ناامیدکننده است که بسیاری از شهروندان باید آن را انجام دهند. در کنار این قضیه باید تاثیر آن را بر آلودگی کره زمین نیز در نظر گرفت. اما راه حل چیست؟ پارکینگ هوشمند.

هر گاه سخن از هوشمند سازی است، باید اینترنت اشیا و نقش آنرا در نظر داشت. اینترنت اشیا یک بستر عالی برای هوشمند سازی خانه، هوشمند سازی بیمارستان ها، هوشمند سازی پایگاه داده و دیتا سنتر، هوشمند سازی پارکینگ و در نهایت هوشمند سازی شهرها می باشد.

پارکینگ هوشمند چیست؟

به طور خلاصه ، Smart Parking یک پارکینگ است که می تواند شامل سنسورهای هوشمند ، دوربین ها یا حسگرهای شمارش در زمین باشد. این دستگاه ها معمولاً در نقاط پارکینگ تعبیه شده یا در کنار آنها قرار می گیرند تا آزاد یا اشغال بودن جای پارک را تشخیص دهند. این امور از طریق جمع آوری اطلاعات در زمان واقعی اتفاق می افتد. سپس داده ها به یک برنامه کاربردی موبایل پارکینگ یا وب سایت منتقل می شوند ، که دسترسی را به کاربران خود اطلاع می دهد. برخی از شرکت ها همچنین اطلاعات درون برنامه ای دیگری مانند قیمت پارکینگ و مکان را نیز ارائه می دهند. این امکان را برای شما فراهم می کند تا در هر گزینه پارکینگ که در دسترس شما است ، کاوش کنید.

آسودگی خاطر و کاهش اتلاف وقت در صدر اولویت های پارکینگ هوشمند است. افزایش امنیت و مکان یابی هوشمند برای یافتن نزدیک ترین جای خالی جز برنامه های فضای پارک هوشمند است. در ادامه به نحوه هوشمند سازی پارکینگ و مزایا و امکانات آن به صورت مفصل اشاره خواهیم کرد.

١. مزایای پارکینگ هوشمند

همان طور که در مقدمه به آن اشاره شد، مسئله آلودگی هوا و محیط زیست بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. از سوی دیگر یافتن مکانی مناسب برای پارک خودرو زمان زیادی را از راننده می گیرد. حتی گاها ممکن است خودرو مورد سرقت قرار گیرد. برای پاسخ به مشکلاتی از این قبیل، مفهوم پارکینگ هوشمند ایجاد شد.

الف. دوست دار محیط زیست

کاهش فاصله طی شده و یافتن نزدیک ترین مکان در دسترس باعث می شود که سوخت کمتری مصرف شود. کاهش مصرف سوخت، کاهش آلاینده ها را به همراه دارد. این چرخه اگر در روز صدها یا هزاران بار برای خودروهای داخل شهر تکرار شود، در طی چند ماه شاهد کاهش آلودگی هوا خواهیم بود.

ب. کاربرد بهینه از فضاهای شهری

از آنجا که سنسورهای پارکینگ هوشمند داده های زنده را انتقال می دهند، رانندگان یک مرور واقعی در مورد محل اشغال جای پارک دارند. این بدان معنی است که نقاط آزاد می توانند سریعتر پر شوند ، که این باعث کاهش زمان خالی شدن محل پارک می شود.

پارکینگ هوشمند در شهر

ج. مدیریت زمان به کمک پارکینگ هوشمند

اغلب کسانی که با ماشین شخصی خود در شهر رفت و آمد می کنند، در تلاش هستند تا بیشترین بهره را از زمان در اختیار ببرند. یافتن مکانی مناسب برای پارک زمان زیادی را از این افراد می گیرد. در صورت وجود مکانی با امنیت بالا و هوشمند می تواند کمک حال خوبی برای این افراد باشد.

استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند موجب صرفه جویی در وقت زیادی برای رانندگان می شود زیرا آنها می دانند کجا یک جای پارک خالی پیدا کنند. مدت زمانی که شما در جستجوی یک مکان پارک می گذرانید به حداقل می رسد. با استفاده از فناوری Parkeagle در حسگرهای پارکینگ هوشمند ، بدون نیاز به گشت و گذار در خیابان ها ، می توانید مکان پارک مورد نظر خود را پیدا کنید.

د. امنیت

تمامی کسانی که از پارکینگ استفاده می کنند، به مسئله امنیت توجه ویژه ای دارند. اغلب پارکینگ ها مسئولیتی در قبال به سرقت رفتن اموال داخل خودرو شما تقبل نمی کنند. اما با یک سیستم هوشمند می توان امنیت بسیار بالایی در پارکینگ ایجاد کرد که باعث آسودگی خاطر رانندگان خواهد شد.

٢. امکانات

الف. پلاک خوان

در راستای کاهش اتلاف وقت، پارکینگ هوشمند باید دارای پلاک خوان باشد. این پلاک خوان در صورت ورود خودرویی جدید، شماره پلاک آن را ثبت می کند و به حافظه می سپارد. هنگام خروج باز هم پلاک خوانده می شود تا مدت زمان توقف خودرو محاسبه شود.

ب. سیستم پرداخت آنلاین

پس از محاسبه هزینه، این امکان وجود دارد که راننده به کمک یک اپلیکیشن یا نرم افزار اقدام به پرداخت هزینه پارک خود نماید. همین امور ساده باعث کاهش ترافیک در ورودی و خروجی پارکینگ می شود.

ج. مکان یاب پارکینگ هوشمند

در بستر IOT موجود در پارکینگ داده ها به صورت زمان واقعی رد و بدل می شوند. سیستم مکان یاب هوشمند به صورت زمان واقعی مکان های خالی و در دسترس را نمایش می دهد. این امکان باعث به حداقل رسیدن زمان جهت یافتن یک فضای پارک مناسب می شود.

ممکن است این سیستم قابلیت مشاهده مکان های خالی را به راننده و کاربر ارائه دهد. تا راننده خود تصمیم بگیرد که در چه مکانی ماشین خود را پارک کند.

د. دوربین مدار بسته

دوربین های هوشمند باعث افزایش امنیت پارکینگ خواهند شد. تصاویر ضبط شده به مرکز جمع آوری داده انتقال می یابد و توسط اپراتورها دائما چک خواهد شد. در صورت بروز هر گونه مشکل اپراتور قادر خواهد بود آنرا مشاهده کند.

امنیت پارکینگ هوشمند

سخن پایانی

امکانات و مزایای ارائه شده توسط پارکینگ های هوشمند بسیار عالی است. امیدواریم تا چند سال آینده تمامی شهرها به سوی این تکنولوژی مفید و دوست دار محیط زیست روی بیاورند. تا کمتر شاهد آلودگی هوا، ترافیک های بی مورد و کاهش اتلاف وقت باشیم.

منبع: SMRTP