+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

اهمیت سیستم امنیتی در ایمنی خانه هوشمند

اهمیت سیستم امنیتی

اهمیت سیستم امنیتی در ایمنی خانه هوشمند

۲۷ آبان ۱۳۹۷ ata

مفهوم خانه فراتر از یک چار دیواری است. خانه جایی است که شب ها خستگی هایمان را از تن به در می کنیم، کودکانمان در آن احساس امنیت می کنند و جایی است که افراد و وسایل باارزش خود را در آن نگه می داریم. سعی ما محافظت از افراد و اشیایی است که چاردیواری ما را به خانه و مأمن آسایش تبدیل می کنند.

شاید وقت خرید سیستم امنیتی خانه فرا رسیده است. هزینه سیستم امنیتی خانه ممکن است کمی بالا باشد، اما نصب نکردن آن هزینه های سنگین تری را در پی دارد. در این مطلب به اهمیت سیستم امنیتی خانه می پردازیم تا به پاسخ سوال های خود در این زمینه برسید.

سیستم امنیتی خانه چیست؟

قبل از پرداختن به اهمیت و لزوم نصب سیستم امنیتی خانه ابتدا باید با آن آشنا شویم. اساسی ترین تعریف این سیستم در نام آن جای داده شده است. سیستم امنیتی خانه جمعی از ابزار یا روش هایی است که با یکدیگر در ارتباط اند و به وسیله ی آن ها می توان از اموال و اعضای خانواده محافظت کرد.

سیستم امنیتی خانه شامل چه ابزاری است و چگونه کار می کند؟

سیستم های امنیتی خانه بر روی مفهوم ساده ی تامین امنیت نقاط ورودی خانه از طریق سنسورهای متصل به یک پنل کنترل و یا دستگاه فرماندهی کار می کند. پنل کنترل بر روی یکی از در دسترس ترین نقاط خانه نصب می شود.

سنسورها معمولا بر روی درب های ورودی و پنجره هایی قرار می گیرند که سارقین به راحتی می توانند وارد حریم خانه شود، به خصوص درب ها و پنجره های طبقه ی همکف و اول. برای محافظت از فضای باز منازل می توان از سنسور حرکتی استفاده کرد.

اجازه دهید با اجزای سیستم امنیتی خانه بیشتر آشنا شویم.

پنل کنترل

اسم ناآشنای آن ممکن است باعث شود که با این سیستم ارتباط خوبی برقرار نکنید. اما نگران نباشید؛ منظور از پنل کنترل همان گوشی هوشمند، کامپیوتر و تبلتی است که تقریبا هر روز با آن ها سر و کار دارید. با کمک این دستگاه ها می توان آلارم و علائم هشدار سایر اجزای سیستم امنیتی خانه را بعد از رفع خطر خاموش، و یا در هنگام وقوع خطر برای اهالی خانه روشن کرد. با کمک این وسایل و با همکاری اینترنت حتی می توان از راه دور این کارها را عملی نمود. کافیست برنامه و اپلیکیشن خانه هوشمند را در آن ها نصب کرد.

علاوه بر گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر، می توان از یک تاچ پنل هوشمند کمک گرفت. بعضی از اعضای خانواده مثل کودکان و سالمندان امکان استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر را ندارند. به همین جهت، می توان تاچ پنل هوشمند را بر روی یکی از دیوارهای خانه نصب و سیستم امنیتی خانه را از طریق آن کنترل کرد.

سنسور درب و پنجره

سنسور درب و پنجره

سنسور درب و پنجره ی هوشمند از دو قطعه تشکیل شده است که یکی بر روی درب یا پنجره و دیگر بر روی چارچوب و در نزدیکی آن نصب می شود. زمانی که درب یا پنجره است، دو تکه ی سنسور به یکدیگر متصل شده و یک مدار امنیتی ایجاد می کنند.

پنل کنترل بر روی سنسور درب و پنجره هوشمند نظارت دارد و این سنسورها درمورد امنیت نقاط ورودی به آن گزارش داده و ارتباط برقرار می کنند. چنانچه در زمان های تعیین شده توسط شما، درب یا پنجره باز شود، جریان بین دو قطعه کاملا قطع شده و از طریق زنگ و چراغ هشدار و نیز ارسال پیام به پنل کنترل، ورود افراد غریبه به منزل را به ساکنین اطلاع می دهد.

سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی، یک منطقه ی نامرئی را در فضای مورد نظر ایجاد می کنند که با ورود سارقین به آنجا زنگ هشدار به صدا درمی آید. سنسورهای حرکتی معمولا در اتاق های نگهداری از اشیاء قیمتی یا فضاهای کمتر تردد خانه مورد استفاده قرار می گیرند.

قفل درب هوشمند

قفل درب هوشمند

قفل درب هوشمند سپر سیستم امنیتی خانه است و فرد برای ورود به خانه ابتدا باید از آن عبور کند. این قفل، اجازه ی ورود به افراد ناشناس را نمی دهد و دارای حسگر اثر انگشت و کیبورد جهت وارد کردن پسورد است. قفل تنها برای کسانی باز می شود که شما اطلاعات مربوط به آن فرد را به قفل هوشمند داده اید. مانند سایر اجزای سیستم امنیتی هوشمند، قفل درب هوشمند قابلیت اتصال به Wi-Fi را نیز دارد و در صورتی که شخص ناشناسی قصد ورود به منزل را داشته باشد، با ارسال هشدار به پنل کنترل شما را از ماجرا مطلع می کند.

چه چیزی اهمیت سیستم امنیتی خانه را بالا می برد؟

خرید سیستم امنیتی برای خانه می تواند اقدام بسیار بزرگی باشد. شاید به این فکر می کنید که آیا قیمت سیستم امنیتی خانه به داشتن آن می ارزد؟ در ادامه ی مطلب پاسخ سوال خود را پیدا کرده و می بینید که اهمیت سیستم امنیتی خانه چقدر زیاد است.

دزدها از خیر خانه ی شما می گذرند

طبق ادعاهای انجمن امنیت الکترونیک، اگر سارقین بدانند که خانه ی شما مجهز به سیستم امنیتی است، از هر ۱۰ فقره سرقت، ۹ فقره کنسل می شوند. یک تحقیق انجام شده در دانشگاه راتگرز (Rutgers, 2009) نشان داد که داشتن سیستم امنیتی در خانه حتی همسایگان را نیز از دستبرد و دزدی در امان نگاه می دارد!

زمانی که سارقین دستیابی به هدف خود را کار دشواری بدانند، از این کار صرف نظر کرده و به سراغ خانه های عادی و بدون سیستم امنیتی می روند. همانطور که دیدید، سیستم امنیتی در خانه هوشمند چند مرحله ایست و حتی اگر یک دزد بتواند از قفل درب هوشمند عبور کند (که احتمال آن نزدیک به صفر است)، در دام دیگر اجزای سیستم امنیتی خانه خواهد افتاد.

هزینه ی بیمه کاهش می یابد

با هوشمند سازی خانه دیگر لازم نیست آن را بیمه کنید. سیستم امنیتی هوشمند احتمال سرقت از منزل شما را بسیار کاهش می دهد (سایر اجزای هوشمند خانه نیز مانع رخداد آتش سوزی و گازگرفتگی می شوند. برای آشنایی با آن ها می توانید سایر مطالب سایت را مطالعه نمایید). با نصب سیستم امنیتی خانه پول بیمه ی آن را می توانید برای مصارف دیگری پس انداز کنید.

از راه دور بر خانه و اموال خود نظارت کنید

در عصر حاضر، بیشتر زوجین بیرون از خانه مشغول کار هستند و خانه یا خالی می ماند، یا اکثر کودکان تا بازگشت والدین خود ساعات زیادی را به تنهایی به سر می برند. با نصب سیستم امنیتی خانه حتی از راه دور و از همان محل کار می توانید بر منزل و عزیزان ساکن در آن نظارت داشته و از ورود و خروج افراد ناشناس به خانه مطلع شوید.

امنیت خانه هوشمند

آرامش خاطر داشته باشید

اگر امنیت در خانه وجود نداشته باشد، زندگی یقینا مختل خواهد شد. در این صورت، روزها نمی توان بیرون رفت و شب ها نمی توان آسوده خوابید. اما زمانی که از امنیت خانه ی خود اطمینان داشته باشید، خانه محلی برای آرامش می شود و بیرون از خانه نگران خطرات احتمالی نخواهید بود.

مطمئنا این مطلب را برای فهمیدن اهمیت سیستم امنیتی خانه باز کرده اید. در یک کلام می توان گفت که اهمیت نصب سیستم امنیتی در خانه مساوی است با اهمیت جان اعضای خانوده یا اهمیت چیزهایی که سال ها برای به دست آوردن آن ها تلاش کرده اید و نمی خواهید یک شبه از دست بدهید.