+98 21 77974638 ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

هوشمند کردن ساختمان را از کجا شروع کنیم؟

هوشمند کردن ساختمان را از کجا شروع کنیم؟

هوشمند کردن ساختمان را از کجا شروع کنیم؟

اسفند ۱, ۱۳۹۷ Amin Towhidi

شروع هوشمند کردن ساختمان و خانه چالش برانگیزترین قسمت آن است. در این که تمامی گجت های هوشمند سازی مفید هستند، شکی وجود ندارد. اما ممکن است شما هم مثل خیلی از افراد دیگر در انتخاب تجهیزات هوشمند اولیه برای شروع هوشمند کردن ساختمان دچار سردرگمی شوید.

در این پست، ما به شما نشان می دهیم که چگونه نگرانی های خود را از بین ببرید و بدانید که هوشمند سازی را از کجا باید شروع کرد. برای شروع هوشمند سازی قبل از هر چیز لازم است چند قلم از تجهیزات هوشمند را خریداری کنید.

خانه هوشمند چیست؟

ساختمان های هوشمند مجهز به وسایلی هستند که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. این وسایل می توانند در مدیریت و نظارت بر فضا و کارها به شما کمک کنند. این ساده ترین و ابتدایی ترین تعریفی است که می توان از خانه هوشمند ارائه داد.

تعریف خانه هوشمند به صورت دقیق بستگی به گستردگی مایحتاج شما از هوشمند سازی دارد. میان کنترل کردن تلویزیون با صدا و خودکار سازی سیستم های روشنایی، امنیتی و ترموستات تفاوت عمده ای هست.

برای شروع هوشمند کردن ساختمان چه چیزهایی باید بخرم؟

وسایلی که در زیر معرفی می کنیم برای شروع هوشمند کردن ساختمان مناسب هستند. اما اجباری برای خرید این محصولات هوشمند در ابتدای امر وجود ندارد و این ها مواردی هستند که ما فقط و فقط به شما پیشنهاد می کنیم. مرحله ی بعد، نصب محصولات خریداری شده است. و پس از آن فقط کافیست با صدا یا لمس صفحه گوشی به وسایل دستور دهید تا کارهای مورد نظرتان را انجام دهند.

پریز هوشمند

پریز هوشمند

اولین و ساده ترین، اما پرکاربردترین محصول هوشمند که ما به مشتریان خود پیشنهاد می کنیم، پریز هوشمند است. پریز هوشمند ظاهری شبیه به پریزهای معمولی دارد اما از نظر عملکرد، تفاوت های عمده ای میان این دو وجود دارد. زمانی که یک وسیله برقی را به پریز هوشمند متصل می کنید، وسیله (اعم از اتوی مو، آرام پز، کنسول بازی و غیره) هوشمند خواهد شد. یعنی شما می توانید با گوشی هوشمند یا تبلت خود وسیله برقی متصل به پریز هوشمند را از هر فاصله ای کنترل کنید.

برای نصب پریز هوشمند لازم نیست که سیم پیچی ساختمان را دستکاری کنید و حتی لازم نیست پریزهای قدیمی را از جای خود درآورید. تنها کار لازم این است که دوشاخه پریز هوشمند را وارد پریز معمولی موجود بر روی دیوارها نمایید.

شما می توانید وسیله متصل به پریز هوشمند را از طریق اپلیکیشن نصب شده در گوشی یا تبلت خود خاموش / روشن کنید. اهمیت این قابلیت را خانم های شاغل بیشتر درک می کنند. مثلا می توانید غذاساز متصل به پریز هوشمند را از محل کار خود روشن یا خاموش کنید.

علاوه بر آن، می توان پریز هوشمند را زمانبندی کرد تا جریان برق را راس ساعت مشخصی عبور دهد یا متوقف کند. به طور مثال، اگر فرزندی دارید که عاشق گیم و بازی های کامپیوتری است، کنسول بازی را به پریز هوشمند وصل و آن را زمانبندی کنید تا بعد از یک زمان مشخص خاموش شود و فرزندتان تکالیف مدرسه را فراموش نکند.

سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمند

امنیت، یکی از جنبه های مهم هوشمند کردن ساختمان است. سنسور درب و پنجره جزئی از سیستم امنیتی هوشمند است. این سنسور از دو قطعه تشکیل شده که یکی بر روی درب یا پنجره و دیگر بر روی چارچوب چسبانده می شود. این دو قطعه به کمک یک میدان مغناطیسی و با زنگ هشدار شما را از ورود افراد بیگانه به خانه مطلع می کنند.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم های روشنایی هوشمند شامل لامپ هوشمند، کلید و پریزهای هوشمند می شود. با هوشمند کردن سیستم روشنایی خانه می توانید آن را بر اساس حضور یا عدم حضور افراد و یا بر اساس روشنایی روز تنظیم کنید. در این صورت، اگر کسی در خانه یا در اتاق حضور نداشته باشد و یا روشنایی روز برای محیط کافی باشد، لامپ ها به طور خودکار خاموش می شوند و برعکس. علاوه بر آن، امکان آن را خواهید داشت تا از راه دور و با استفاده از گوشی یا تبلت لامپ ها را خاموش / روشن کنید.

سیستم روشنایی هوشمند علاوه بر صرفه جویی در هزینه برق مصرفی، برای ایمنی خانه نیز مفید است. اگر در تعطیلات به سر می برید، از همان مکانی که هستید لامپ های خانه را در ساعاتی روشن کنید تا سارقین متوجه عدم حضور شما نشوند. این مزیت برای ویلاها و خانه های دوم چشمگیرتر است.

دوربین امنیتی بی سیم

دوربین امنیتی بی سیم

دوربین امنیتی بی سیم برتری های برجسته ای نسبت به دوربین های مداربسته دارد. از آنجایی که دوربین امنیتی بدون سیم است، نیازی به نصاب ندارد و خودتان می توانید آن را در محل مورد نظر تعبیه کنید. این دوربین سبک قابلیت دریافت و انتقال صدا را نیز دارد و می تواند صدا و تصویر را به صورت زنده به گوشی شما ارسال نماید.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند با استفاده از قابلیت اتصال به اینترنت به شما امکان آن را می دهد که دمای خانه ی خود را با لمس صفحه گوشی به میزان دلخواه برسانید. با نصب این محصول هوشمند دیگر خانه خیلی سرد یا خیلی گرم نمی شود و از این طریق، در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

این ابزار می تواند رفتار و عادت های ساکنین را یاد گرفته و دمای محیط را با مزاج سرمایی یاگرمایی بودن شما تنظیم کند. امکان کنترل از راه دور یکی دیگر از مزیت های ترموستات هوشمند است که به کاهش هوشمند هزینه ها کمک می کند.

پرده هوشمند

پرده هوشمند

پرده های هوشمند، پرده های عجیب و غریبی نیستند. همان پرده ای که اکنون روی پنجره ی اتاقتان هست هم می تواند هوشمند شود. فقط به جای چوب پرده های معمولی، باید ریل های مخصوصی را نصب کرد. پس از آن می توانید با دستگاه کنترل یا حتی گوشی هوشمندتان پرده ها را باز یا بسته کنید و یا به آن برنامه دهید تا در زمان دلخواه شما بصورت خودکار باز یا بسته شوند.

این دستگاه می تواند به کمک اینترنت اشیاء در هماهنگی با ترموستات  هوشمند عمل کند. به طور مثال اگر دمای خانه کم شود،این ابزار موضوع را به پرده هوشمند اطلاع می دهد تا کنار رفته و نور آفتاب به گرم شدن خانه کمک کند.

هر آنچه که در اینجا به عنوان محصولات مناسب برای شروع هوشمند سازی خانه معرفی شد، تنها پیشنهادات ما بودند. تکنولوژی هوشمند کردن ساختمان بسیار گسترده است و برای مشاهده محصولات هوشمند بیشتر می توانید به https://www.ovio.ir/shop/ مراجعه کنید. چنانچه هنوز هم برای چگونگی شروع هوشمند سازی سردرگم هستید، با ما تماس بگیرید تا مشاوره ای متناسب با شرایط و بودجه شما ارائه دهیم.

 

منبع

https://blog.smarthome.com/getting-started/with-smart-home/