+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

سیستم موتورخانه های هوشمند

موتورخانه هوشمند

سیستم موتورخانه های هوشمند

۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ata

موتور  خانه ی سنتی و موتورخانه های هوشمند هر ساختمان را می توان قلب تهویه مطبوع یا حرارت مرکزی ساختمان دانست. در موتورخانه ها، منابع انرژی مثل آب و گاز بیش از سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلایل، توجه به موتورخانه و بهینه سازی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

موتور خانه های چگالشی و کاندنسینگ به عنوان جدیدترین سیستم های موتورخانه معرفی می شوند؛ اما این موتورخانه ها را نیز می توان به شکل خودکار درآورد و در واقع، موتورخانه های هوشمند به صرفه ترین و آخرین نسل موتورخانه های موجود در بازار هستند. هوشمند سازی ساختمان تقریبا همه ی بخش های ساختمان را در بر می گیرد و از زیرزمین ساختمان ها و موتورخانه نیز غافل نشده است.

موتورخانه هوشمند چیست؟

موتور خانه هوشمند همان موتورخانه معمولی است که به یک سیستم کنترل هوشمند مجهز شده است. برعکس موتورخانه های غیرهوشمند فعلی که در آن ها درجه حرارت آبگرم جاری در رادیاتورها (فن کویل ها)، آبگرم بهداشتی مصرفی، تنظیمات ترموستات دیگ، پمپ های سیرکولاسیون (چرخش آب) و غیره به صورت دستی انجام می شود و در فصول و ساعات مختلف روز بر روی یک رقم ثابت قرار دارد، در موتورخانه ی هوشمند تمامی این کارها به صورت خودکار و توسط سنسورها و پردازشگر انجام می شود. هوشمند سازی موتورخانه ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری گام بزرگی در مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه ها است.

موتورخانه هوشمند چگونه کار می کند؟

موتورخانه هوشمند اویو شامل یک کنترلر (کنترل کننده) هوشمند مرکزی، صفحه نمایشگر، کنترلرهای هواساز، کنترلرهای پمپ های ژوکی، کنترلرهای ph و سختی آب و سنسور دما است که یک سنسور در فضای خارجی ساختمان، تعدادی سنسور هم بر روی دیگ ها، تعدادی بر روی لوله های آب رفت و برگشتی چیلرها و تعدادی بر روی منابع کویلی قرار می گیرند.

این ابزار حرارت لحظه ای مورد نیاز فضای داخلی و خارجی ساختمان را تشخیص داده و بر اساس آن به تجهیزات داخل موتورخانه دستور عملکرد می دهند. سنسورها، اطلاعات آب و هوایی را از داخل و خارج ساختمان جمع آوری کرده و از طریق اینترنت اشیا به پردازشگر هوشمند انتقال می دهند. پردازشگر بررسی و پردازش این اطلاعات را انجام می دهد و پس از آن، کنترلر بر اساس خروجی اطلاعات، عملکرد تجهیزات موتورخانه را کنترل کرده و دمای دیگ را تنظیم می کند.

موتورخانه سنتی

چرا باید موتورخانه ها را هوشمند کنیم؟

دلیل تاکید بر هوشمند سازی موتورخانه ها مزایای بی شمار آن است که باعث افزایش رفاه ساکنین، کاهش هزینه های مصرف انرژی برای آن ها و کمک به بهینه سازی مصرف انرژی در کشور می شوند. برخی از این مزایا را در زیر می خوانید.

امکان برنامه ریزی دما برای فواصل زمانی مختلف مثل روزانه، هفتگی و سالانه؛ موتورخانه های سنتی به طور دستی و بر روی یک دمای ثابت تنظیم می شوند. اما برای موتورخانه هوشمند می توان یک برنامه انعطاف پذیر برای ساعات مختلف روز و فصول مختلف سال چید تا خود را با آب و هوای مختلف سازگار کند.

کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و کمترین نیاز به سرویس و تعمیر؛ وقتی که موتورخانه های قدیمی بر روی یک درجه حرارت ثابت تنظیم می شوند، تجهیزات باید در کل طول سال آن دما را برای ساختمان مهیا کنند و همین باعث تحت فشار قرار گرفتن آن ها می شود. اما زمانی که خود موتورخانه دمای لازم و مناسب را تشخیص داده و آن را آماده کند، استهلاک تجهیزات کاهش می یابد و بالتبع، خیلی کمتر از سابق به دنبال تعمیر و سرویس آن ها خواهید بود.

طراحی و عملکرد متناسب با شرایط اقلیمی ایران

دارای نمایشگر گرافیکی؛ نمایشگر نصب شده بر روی دیوار موتورخانه تمامی دماها، وضعیت پمپ ها و مشعل ها و همه ی آلارم ها را نمایش می دهد و امکان کنترل و تنظیم تمامی تجهیزات موتورخانه را فراهم می کند. به علاوه، ساکنین می تواند حداقل و حداکثر میزان مصرف در روزهای مختلف سال، روزهای کاری و تعطیلات را مشاهده کنند.

جلوگیری از یخ زدگی دیگ و لوله ها؛ این مزیت برای موتورخانه ساختمان های اداری اهمیت ویژه ای دارد چرا که از یخ زدگی آب داخل لوله ها در حالت استندبای دیگ ها و در ساعاتی که پمپ سیرکولاسیون و گردش آب خاموش است نیز جلوگیری می کند.

آب گرم

نصب آسان و بدون نیاز به تخریب موتورخانه؛ برای هوشمند کردن موتورخانه اصلا نیازی به تخریب موتورخانه یا تعویض تجهیزات موجود نیست. تنها سیستم کنترل هوشمند موتورخانه به آن ها اضافه می شود.

قابلیت کنترل موتورخانه از راه دور؛ مدیر ساختمان می تواند از کیلومترها دورتر و با استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی خود وضعیت موتورخانه را کنترل و مدیریت نماید.

سیستم هوشمند

عملکرد صحیح و دقیق سیستم در تمامی بناها با هر مساحتی

کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف سوخت در عین راندمان بالا؛ با هوشمند سازی موتورخانه، مصرف انرژی های آب، برق و گاز در ساختمان های غیر مسکونی تا ۴۰% و در ساختمان های  مسکونی تا ۱۵% کاهش می یابد.

 

کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

هوشمند سازی موتورخانه در ساختمان های اداری، تجاری یا مسکونی شاید در ابتدا نیازمند هزینه ای بیشتر از هزینه موتورخانه های سنتی باشد. اما این کار یک سرمایه گذاری محسوب می شود و کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر، چند برابر آن را به شما بازمی گرداند. با افزایش قیمت سوخت، این مزیت ملموس تر شده است.

تیم هوشمند سازی اویو سال هاست که در زمینه ی اتوماسیون و هوشمند سازی ساختمان فعالیت می کند و با هوشمند کردن صدها ساختمان اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی تجربه های زیادی را به دست آورده است. برای مشاوره رایگان در این زمینه و اطلاع از قیمت ها می توانید با ما تماس بگیرید.