+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

بهبود کیفیت زندگی با ساختمانی هوشمند

بهبود کیفیت زندگی با ساختمانی هوشمند

بهبود کیفیت زندگی با ساختمانی هوشمند

۲۹ آبان ۱۳۹۹ Ahmad Saed

زندگی شهر نشینی پر از استرس و اضطراب است. مسائل ترافیک، آلودگی هوا، کمبود فضای سبز و . . . باعث شده است تا این افراد به سمت بهبود کیفیت زندگی گام بردارند.

محل کار و خانه دو مکانی هستند که افراد بیشترین ساعات خود را در آن سپری می کنند. اگر محل کار و منزل افراد محلی برای آرامش باشد تا حدود خیلی زیادی این اتفاق تحقق می یابد.

١. مقدمه

هوشمند سازی خانه یا محل کار می تواند آرامش خاطر و بهبود کیفیت زندگی را به ارمغان آورد. این سیر هوشمند سازی دارای ابعاد گوناگون و حالت های مختلف است. افراد بنابر نیاز خود تصمیم خواهند گرفت که چه مواردی را هوشمند سازی نمایند.

داشتن مکانی امن و محلی برای آرامش دیگر سخت و غیر ممکن نخواهد بود. خانه هوشمند با امکاناتی متنوع و ابزارهای در اختیار می تواند این مکان امن را فراهم کند. با ما همراه باشید تا در ادامه تک تک این امکانات را بررسی کنیم.

٢. تاثیر هوشمند سازی بر بهبود کیفیت زندگی

سلامت جسمی و روانی افراد بسیار مهم است. احساس راحتی و آرامش می تواند به بهبود عملکرد، بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش عمر می شود. هوشمند سازی خانه یا محل کار می تواند این احساس راحتی و آرامش را برای افراد به ارمغان آورد.

بهبود کیفیت زندگی

چگونگی انجام این هوشمند سازی را در ادامه جز به جز تعریف خواهیم کرد:

٢.١. تاثیر بر سلامتی

در این عصر مدرن اما پر از استرس ایجاد مکانی امن برای استراحت و آرامش نیازمند صرف مقداری هزینه و وقت است. اما پس از ساخت این محل می توانید تا سال ها از آن لذت ببرید.

کاهش استرس می تواند تاثیر مستقیم بر بهبود عملکرد دستگاه گوارش داشته باشد. با کم شدن اضطراب عملکرد مغز بهتر می شود و فرد می تواند تمرکز فکری بیشتری داشته باشد.

٢.٢. آلودگی محیط زیست

مصرف بی رویه و کنترل نشده انرژی های فسیلی باعث شده است تا طی این سالها با گرم شدن کره زمین، اثر گلخانه ای و آلودگی هوا مواجه شویم. یک راه کار ساده کنترل مصرف انرژی است.

هوشمند سازی منزل این امکان را به وجود می آورد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. با ابزار هایی مانند سنسور هوشمند، ترموستات های هوشمند، سیستم روشنایی هوشمند و . . .

٣.٢. کاهش هزینه های مصرف انرژی

پس از هوشمند سازی به کمک ابزار در اختیار می توان به دقت میزان مصرف گاز ، برق و آب را کنترل کرد. دمای محیط را ثابت نگه داشت. میزان و ساعات روشنایی را تنظیم کرد. مصرف آب را مدیریت کرد و ده ها امکانات دیگر که به درست مصرف کردن انرژی و در نهایت کاهش هزینه های ناشی از آن منتهی می شود.

بهبود کیفیت زندگی

٣. امکانات یک خانه هوشمند

تکنولوژی خانه هوشمند راهی طولانی طی کرده و حالا بیشتر و راحت تر از همیشه کارهای روزمره ی ما را به صورت خودکار و اتوماتیک درآورده است تا زندگی سالم تری داشته باشیم و بیشتر به خودمان توجه کنیم. این تکنولوژی می تواند یک ابزار قوی در خود مراقبتی بوده و از طریق انجام خودکار هرچیزی (از بهبود جلسات مدیتیشن تا راحت تر کردن پخت غذا) مانند یک دستیار عمل کند.

شما می توانید تمامی کارهای روزانه ی مرتبط با سلامتی خود را تنها با اپلیکیشن هوشمند سازی و با استفاده از گوشی هوشمند خود انجام دهید.

٣.١. آرام بخوابید و سرحال بیدار شوید

بیدار شدن سر صبح برای شما هم عذاب است؟ و یا شب ها برای به خواب رفتن ساعت ها کلنجار می روید؟ نور یکی از مهم ترین فاکتورها در داشتن عادت های صحیح خوابیدن است. بر اساس یک تحقیق انجام شده در وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا تابش نور مصنوعی شدید در شب می تواند ترشح ملاتونین (هورمون تنظیم کننده ی خواب) و در نتیجه، به خواب رفتن را مختل کند.

سیگنال های نوری که از طریق چشم دریافت می شوند، به بخشی از مغز اعلام می کنند که فضا روشن و هنگام روز است. این قسمت از مغز، ساعت بدن را با ساعات شبانه روز تنظیم می کند.

آرامش خاطر

شاید سیستم روشنایی هوشمند کلید بیدار شدن از دنده ی راست باشد. نکته ی جالب درمورد روشنایی هوشمند این است که می توانیم از آن برای تصحیح ریتم و چرخه ی طبیعی خواب، داشتن خواب آرام و سرحال بیدار شدن به هنگام صبح استفاده کنیم. مثلا نور با رنگ های آرامش بخش مثل آبی باعث افزایش ملاتونین (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب) و خواب بهتر و راحت تر می شود. رنگ های تحریک کننده مثل بنفش می توانند انرژی صبح را به بدن القا کنند و مناسب روز هستند.

لامپ هوشمند را می توان به همین منوال تنظیم کرد تا با توجه به ساعات شبانه روز، رنگ نور را به صورت اتوماتیک تغییر دهد. این لامپ ها طیف رنگ گسترده ای را شامل می شوند و محدودیتی برای انتخاب رنگ نور وجود ندارد.

٣.٢. با آرامش خیال غذا آماده کنید

وقتی که دیر از سرکار به خانه بازمی گردید، راحت ترین کار سفارش غذای حاضری و فست فود است. بعضی مواقع سفارش دادن غذای بیرونی بد نیست اما آماده کردن غذا قبل از رسیدن به خانه یک راهکار عالی برای خوردن غذاهای سالم و پس انداز پول است. وقتی غذاساز یا آرامپز را به پریز هوشمند متصل کنید و یا اگر خودِ این وسایل را هوشمند نمایید، امکان آن را خواهید داشت که از محل کار خود و با استفاده از گوشی هوشمند بر عملکرد آن ها و آماده شدن غذا کنترل داشته باشید. در این شرایط، وقتی از محل کار خود به خانه باز گردید، غذای خانگی و سالم تقریبا آماده است.

آشپزخانه هوشمند شده

٣.٣. تمرکز را فراموش نکنید

وقتی که مجبوریم وقت و انرژی خودمان را بین کار، خانواده و زندگی اجتماعی تقسیم کنیم، اضطراب و تشویش، آن روی زشت خودش را نشان می دهد. یکی از تحقیقات به تازگی انجام شده نشان می دهد که برنامه های تمرکز اعصاب مدیتیشن باعث از بین رفتن و تسکین اضطراب، افسردگی و درد می شود. بنابراین، مدیتیشن را می توان یک راهکار عالی برای مقابله با استرس روزانه دانست.

اگر به دنبال چند لحظه سکوت و آرامش هستید، تکنولوژی خانه هوشمند می تواند با ارائه ی برنامه های مدیتیشن و تمرین های تنفسی، ذهن شما را از مسائل اضافی و استرس زا خالی و آرام کند. این برنامه ها را از مرورگر تلویزیون هوشمند یا هوم هاب های اویو تهیه کنید (هوم هاب در واقع یک اسپیکر هوشمند است که با استفاده از آن می توان سایر گجت های هوشمند خانه را کنترل کرد. هوم هاب قابلیت فرمان پذیری صوتی نیز دارد).

٣.۴. در خانه ورزش کنید

همه می دانیم که ورزش کردن یکی از فاکتورهای اصلی سبک زندگی سالم است. از طرفی، خیلی ها وقت کافی یا شرایط مساعد برای رفتن به باشگاه ندارند. اینجاست که تجهیزات خانه هوشمند به یاری این افراد می شتابند. یکی از کاربردهای تلویزیون هوشمند ارائه ی برنامه های تمرین و ورزش در خانه، توسط مربی های حرفه ای برای سطوح مختلف است. این برنامه ها نیاز به تجهیزات ورزشی حرفه ای ندارند و در محیط خانه و با وسایل عادی نیز می توان آن ها را انجام داد. پیشنهاد می کنیم موارد زیر را چاشنی تمرین و ورزش خود کنید:
• تنظیم ترموستات هوشمند بر روی ٣٨ درجه
• پخش یک لیست از آهنگ های مهیج در اسپیکر هوشمند
• تنظیم نور لامپ بر روی رنگ نارنجی و یا رنگ های پرانرژی

شدمانی و شادابی

٣.۵. بهبود کیفیت زندگی برای افراد سالخورده

امکاناتی که خانه هوشمند در اختیار افراد مسن قرار می دهد می تواند یک تجربه عالی را برای آنان فراهم نماید. یکی از برجسته ترین مزایای هوشمند سازی خانه این است که: به جای انجام دادن دستی بسیاری از کارها، می توان آنها را با دستگاه و به کمک تکنولوژی پیش برد.

این مزیت برای افراد سالخورده یا کم توانی که ممکن است هنگام راه رفتن زمین بخورند یا نمی توانند خیلی در حرکت باشند، مانند یک معجزه عمل می کند. زیرا این افراد می توانند بدون آنکه از جایشان تکانی بخورند، تنها با لمس صفحه ی گوشی یا تبلت لامپ ها را خاموش یا روشن، درب ها را باز یا بسته و دمای اتاق را تنظیم کنند.

علاوه بر آن با افزایش سن، چشم نور کمتری را از محیط دریافت می کند. زمانی که یک شخص مسن از یک اتاق به اتاق دیگری می رود، شاید یک دقیقه طول بکشد که چشمانش خود را با نور محیط هماهنگ کنند که این زمان برای زمین و سر خوردن کافی است.


ادامه مطلب را از اینجا دنبال کنید: سالمندان بیشتر به خانه هوشمند نیاز دارند


٣.۶. بهبود کیفیت زندگی برای افراد دارای معلولیت

برخی از دستگاه های شما مثل اسپیکرهای امروزی که با بلوتوث یا وای فای کار میکنند، میتوانند به راحتی به گوشی هوشمند شما متصل شوند. شما اسپیکر را در یک گوشه قرار میدهید و تنها از طریق تلفن هوشمند خود آن را کنترل میکنید. آهنگ پخش میکنید، صدا را کم و زیاد میکنید و ….
ما در ساخت خانه هوشمند برای معلولان دقیقا همین کار را انجام میدهیم. تمام وسایل هوشمند را به گوشی شما متصل میکنیم تا شما بتوانید آن ها را در گوشی کنترل کنید. برای اینکار باید دستگاه های شما هوشمند باشند. هر کدام از این دستگاه ها یک برنامه اختصاصی دارند که به راحتی به گوشی های اندرویدی و آی او اسی متصل میشوند.


این مطلب را حتما بخوانید: خانه هوشمند برای افراد کم توان جسمی و دارای معلولیت


٣.٧. امکانات خانه هوشمند برای افراد مبتلا به اوتیسم

به طور معمول تمام تکنولوژی‌ها به منظور اهداف و مقاصد ویژه‌ای طراحی و پیاده می‌شوند، اما گاهی پس از پیاده شدن، تازه متوجه می‌شویم چه کاربردها و مصارف گسترده ای می‌توانند داشته باشند. به جرات می‌توان گفت شاید زمانی که برای نخستین بار اولین جرقه های ساخت خانه هوشمند به ذهن بشر رسید، کسی فکرش را نمی‌کرد که این تکنولوژی تا این حد کارساز باشد. به طوری که حتی برای آسایش کودکان مبتلا به اوتیسم نیز کاربری داشته باشد.


ادامه این مطلب را از لینک مقابل پیگیری کنید: خانه ای هوشمند برای افراد مبتلا به اوتیسم


٣.٨. مراقبت بهتر از کودکان با هوشمند سازی خانه

بزرگ کردن کودکان و پرورش آنها مخصوصا در دنیای امروزی ما که در آن تکنولوژی ها به سرعت تغییر می‌کنند می‌تواند چالش برانگیز و دشوار باشد. اما خوشبختانه به لطف همین تکنولوژی های بی‌نظیر، هوشمند سازی خانه برای کودکان به منظور تسهیل در بزرگ کردن آن‌ها، بیش از هر زمان دیگری آسان‌تر شده است.

والدین می‌توانند با سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند ، از کودکان خود محافظت کنند، دسترسی آن‌ها را به محتواهای مختلف کنترل کرده و یا حتی برای ذخیره انرژی دستگاه های مختلف را اداره کنند. اگر شما هم در خانه بچه کوچک دارید و می‌خواهید تمام این کارها را برای او در خانه انجام دهید .


حتما این مقاله را بخوانید: مزیت های خانه هوشمند برای کودکان


٣.٩. خانه هوشمند دوست دار حیوانات خانگی

ممکن است شما در خانه از حیواناتی مانند سگ، گربه یا . . . نگهداری کنید. برای این حیوانات نیز خانه هوشمند راه حل ها و امکاناتی ویژه دارد. اگر حیوان خانگی دارید، حتما مطلب پایین را بخوانید.


امکانات خانه هوشمند برای حیوانات خانگی


۴. روند هوشمند سازی کردن یک خانه

این سوال معمولا از گروه ما پرسیده می شود که هزینه هوشمند سازی خانه چقدر است یا هوشمند سازی چه تاثیری بر قیمت خانه دارد. هوشمند سازی از کجا شروع می شود و روند آن چگونه است.

در پاسخ به این سوالات می توانید با لمس هر پرسش به مطلب مرتبط بروید و جواب مد نظر خود را بیابید.

اما نکته اصلی در هوشمند سازی منزل، هوشمند سازی بیمارستان، هوشمند سازی پارکینگ، هوشمند سازی مرکز داده و . . . اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا بستر و اولویت اول هوشمند سازی و به طبع بهبود کیفیت زندگی است.برای آشنایی با مبحث اینترنت اشیا به لینک زیر مراجعه نمایید.


مدیریت انرژی و زمان به کمک اینترنت اشیا


۵. نکات تکمیلی که می توانید بهبود کیفیت زندگی به اوج برسانید

داشتن یک خانه هوشمند فراتر از اجازه دادن به الکسا برای انجام کارها است. این در مورد دستیابی به تعادل و عملکرد طراحی از طریق نظم ، زیبایی شناسی و کاربردی است. طراحی خانه هوشمند می تواند با صرفه جویی در فضا و ایجاد تنظیمات راحت ، کیفیت زندگی را بهبود بخشد. به هر حال ، یک خانه هوشمند واقعی می تواند به خوبی رفاه و روحیه فرد را بهبود بخشد.

۵.١. بهبود کیفیت زندگی با یک خانه واقعاً هوشمند

الکسا ، گوگل و سافاری خانه شما را هوشمند نمی کنند. آنها دستیارهای صوتی هستند که همان کاری را که در حال حاضر به آنها می گویید مانند خاموش کردن چراغ ها انجام می دهند. برای اینکه یک خانه واقعاً هوشمند باشد، دستگاه ها باید محیط را پیش بینی کرده و تنظیم کنند. این بدان معنی است که شما می توانید خانه خود را “زنده” کنید تا بداند که انجام برخی کارها را بدون این که هر بار به آن دستور دهید انجام دهید.

دستیار خانه هوشمند

اگر کسی در خانه نباشد، چراغ ها می توانند در ساعت مشخصی به طور خودکار خاموش شوند. اگر درجه حرارت زیر درجه خاصی باشد، گرمایش شروع می شود. یک خانه هوشمند واقعی مبتنی بر پروتکل هایی مانند ZigBee و Z-wave است. همه دستگاه ها از طریق یک سیگنال Wi-Fi متصل می شوند که اگر تعداد زیادی از آنها را داشته باشید می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. این پروتکل ها برای رفع آن و گسترش شبکه هوشمند طراحی شده اند.

اگرچه می توانید دستگاه ها را از طریق تلفن خود کنترل کنید، اما آنچه واقعاً خانه را هوشمند می کند، ایجاد اقدامات مداوم است. و این همان چیزی است که این پروتکل ها اجازه می دهند – برخی از وقایع (تاریک شدن) بدون اینکه مجبور باشید از طریق برنامه ای روی تلفن خود دستورالعمل بدهید ، عمل (چراغ روشن) را آغاز می کند.

۵.٢. وان را در اتاق خواب قرار دهید

ممکن است شوکه کننده به نظر برسد، اما وان در اتاق خواب به خوبی کار می کند. طراحی های مدرن و جدید خانه نوآوری های زیادی را به فضا می آورد که چشم شما را به چشم اندازهای مختلف باز می کند. اگر حمام کوچکی دارید اما هنوز دوست دارید در حمام گرم حبابی غوطه ور شوید، وان در اتاق خواب یک انتخاب طراحی هوشمندانه است.

وان در اتاق خواب

با استفاده از راه حل های بصری مانند استفاده از دیوار کوتاه و کاشی های بلند می توانید وان را از تخت فاصله دهید. متناوباً می توانید یک طرح مینیمالیستی و وان مستقل گروهی را با عناصر دیگر در اتاق خواب امتحان کنید و فضا را آزاد کنید.

۵.٣. بهبود کیفیت زندگی با طراحی طرح باز

طراحی پلان(تراس) نه تنها برای فضای داخلی موثر است، بلکه به شما امکان می دهد خانه خود را با فضای بیرون متصل کنید. اتاق نشیمن خود را با یک فضای سرگرم کننده در فضای باز برای جریان بدون مزاحمت و گسترش فضا متصل کنید. از درهای شیشه ای استفاده کنید که انتقال تمیزی از یک فضا به فضای دیگر ایجاد می کند و عملاً خانه شما را از تنوع بیشتری برخوردار می کند.

نمای باز

بعلاوه شما نور طبیعی بیشتری در داخل و یک اتاق اضافی برای مهمانان، به ویژه در ماه های گرم دریافت خواهید کرد. فضای بیرونی را با فضای داخلی هماهنگ کنید.

۵.۴. یک اتاق خشکشویی را جدا کنید

به نظر می رسد این یک غوغا باشد، اما داشتن یک اتاق خشکشویی جداگانه باعث بهبود روحیه و انرژی در خانه می شود. معمولاً افراد لباسشویی را در زیرزمین، نزدیک آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و حمام می گذارند و فقط واشر و خشک کن را روی یکی دیگر قرار می دهند. با این وجود ، اگر به درستی طراحی نشود ، سر و صدا و رطوبت زیادی در این فضاها ایجاد می کند.

بنابراین، مکانی مخصوص لباسشویی با تهویه مناسب و بسیار دور از اتاق خواب، اتاق بازی و محل زندگی ایجاد کنید. قفسه هایی برای نگهداری مواد شوینده و سایر محصولات دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی اضافه کنید. با این کار صدای شلوغی و صدای دستگاههایی که لباس می شویند، از بین می رود.

۵.۵. اتاق ناهارخوری را با آشپزخانه ترکیب کنید

اتاق های چند منظوره جزئی جدایی ناپذیر در طراحی خانه های هوشمند است. در حال حاضر یکی از محبوب ترین روندها ترکیب اتاق ناهار خوری با آشپزخانه و ایجاد یک اتاق رو باز است. به این ترتیب می توانید همزمان غذا بپزید و معاشرت کنید بدون اینکه مجبور شوید در اتاق بیرون بروید و مهمانان خود را بدون مراقبت ترک کنید.

آشپزخانه

به خصوص برای خانه های کوچک بسیار مفید خواهد بود. این نوع نقشه طبقه نیاز به اتاق اضافی را از بین می برد. ناگفته نماند که این امر باعث جذابیت بیشتر آشپزخانه خواهد شد و هیچ کس احساس قطع ارتباط با جمعیت را نخواهد کرد. علاوه بر این، شما می توانید جزیره آشپزخانه را به یک میز ناهار خوری تبدیل کنید و از فضای آزاد شده برای ذخیره سازی استفاده کنید.

۶. سخن پایانی در باب بهبود کیفیت زندگی

طراحی های خانه های هوشمند به منظور ایجاد شرایط زندگی راحت تر و بصری تر است. این نکات با ارائه یک راه حل عملی و کاربردی برای فعالیتهای روزمره ، کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. دستگاه های هوشمند به شما کمک می کنند تا محیطی را شخصی تر برای عادت های خود ایجاد کنید در حالی که سازماندهی فضا ارزش بیشتری به طراحی داخلی و خارجی می بخشد.

در نهایت امیدواریم مطلبی مناسب و کارآمد را برای شما مخاطبان عزیز فراهم آورده باشیم. هر گونه نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در انتهای مطلب بنویسید و حتما در اسرع وقت به آن پاسخ خواهیم داد.

منبع: picante