+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

سیستم کنترل مرکزی و نظارت بر مرکز داده Data center monitoring

سیستم کنترل مرکزی

سیستم کنترل مرکزی و نظارت بر مرکز داده Data center monitoring

۱۳ آبان ۱۳۹۹ Ahmad Saed

مراکز داده (data center) در قلب فعالیت هر سازمانی که از زیرساخت IT استفاده می کند جزئی بسیار مهم است. آنها اساساً میزبان برنامه های تجاری و فضای ذخیره سازی کل شبکه تجاری هستند. مراکز داده ممکن است از یک مسیر واحد با چند سرور گرفته تا مراکز گسترده در شهرها یا حتی کشورها باشد. سیستم کنترل مرکزی یک راه کار عالی برای کمک به مشکلات موجود در دیتا سنتر ها هستند. این سیستم به صورت گسترده و کامل داده ها جمع آوری و پردازش می کند.

سیستم کنترل مرکزی

نظارت بر مرکز داده در زمان واقعی (real-time) در درجه اول اهمیت قرار می گیرد که سازمان ها بخواهند از بهره وری زمان اطمینان حاصل کنند و عملکرد کلی مرکز داده را بهبود بخشند. با این وجود ، چندین جنبه حیاتی برای نظارت وجود دارد که با افزایش اندازه مرکز داده، عملاً غیرممکن می شود. هدف اصلی نظارت دیدن خطاها یا جلوگیری از به وجود آمدن آن است.

برای اطمینان از بهترین عملکرد از مرکز داده پیاده سازی عملکرد مرکز داده بر اساس سه پارامتر مهم – اتصال شبکه، عملکرد سرور و عملکرد ذخیره سازی بسیار مهم است. مشکل اصلی مدیرانی که هنگام اجرای این امر با مشکل روبرو هستند، عدم وجود یک راه حل یکپارچه برای نظارت بر مرکز داده است که دید شما را نسبت به هر سه جنبه فراهم می کند.

سیستم کنترل مرکزی

سوئیچ ها و روترها را برای اتصال در مرکز داده خود کنترل کنید

برای شروع ضروری است که تمام مسیرهای شبکه به مرکز داده خود را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که همه دستگاه های مرتبط با اتصال شبکه عملکرد خوبی دارند. این در درجه اول شامل سوئیچ های شبکه و روترها و به دنبال آن دستگاه های امنیتی مانند فایروال ها است.

سیستم کنترل مرکزی سلامتی و عملکرد سوئیچ ها و روترهای شما را به صورت لحظه ای کنترل می کند و در صورت بروز خطا در دستگاه های شما به شما هشدار می دهد. همراه با هشدارهای منظم نشان داده شده در سرویس گیرنده وب ، همچنین می توانید سیستم کنترل مرکزی را به گونه ای پیکربندی کنید که شما را از طریق رسانه های دیگر مانند متن ها یا ایمیل ها سازگار باشند و این کار چیزی فراتر از یک ابزار نظارت منظم مرکز داده است. این کار برای اطمینان از این است که این هشدارها را از دست ندهید و همیشه از وضعیت دستگاه های خود آگاه هستید.

معیارهای مهم سرور را در مرکز داده خود کنترل کنید

با کشف منابع شبکه مرکز داده شما سیستم کنترل مرکزی به طور خودکار نظارت بر عملکرد را بر اساس نوع دستگاه شما مرتبط می کند و شروع به نظارت بر آنها می کند. با استفاده از پروتکل های SNMP / WMI / CLI می توانید سرورهای فیزیکی و مجازی را در مرکز داده خود کنترل کنید تا داده های عملکرد را از دستگاه های خود دریافت کنید.

حتی می توانید از چندین پروفایل اعتبارنامه برای کنترل شدید سرورهای مجازی خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، VMware API فقط می تواند مقدار مشخصی از داده های عملکرد را از VM شما دریافت کند. اکنون ، اگر میزبان VM یک سرور لینوکس باشد ، می توانید اعتبار معتبر CLI را بر روی مجوزهای VMware اعمال کنید تا معیارهای اضافی را بگیرید که در غیر اینصورت فقط با استفاده از VMware API قابل دسترسی نیستند. هر زمان که لازم باشد می توانید پروفایل های معتبر را اعمال کنید. یا در حین کشف خود و یا حتی پس از کشف. به غیر از مانیتورهای پیش فرض در سیستم کنترل مرکزی شما همچنین می توانید مانیتورهای سفارشی را برای دستگاه های خود تنظیم کنید یا با استفاده از SNMP یا WMI برای اندازه گیری معیارهای دستگاه مورد نظر خود استفاده کنید.

نظارت مبتنی بر آستانه در زمان واقعی real-time monitoring

مانیتور مرکز داده سیستم کنترل مرکزی به شما امکان می دهد آستانه هایی را برای مانیتورهای عملکرد خود تعیین کنید، به شما این امکان را می دهد تا به راحتی تغییرات عملکرد دستگاه های مرکز داده خود را تشخیص دهید. سه سطح هشدار وجود دارد – توجه ، مشکل و بحرانی. برای انتقال اهمیت موضوع در خود هشدارها. هشدارها در سرویس گیرنده وب محصول ایجاد می شود، جایی که می توانید تمام جزئیات مربوط به این مسئله را ببینید و بلافاصله برای حل آن اقدام کنید.

سیستم کنترل مرکزی

معیارهای سخت افزاری را در مرکز داده خود کنترل کنید.

از نظر مدیران مرکز داده جنبه ای، نظارت بر معیارهای سخت افزاری همراه با سایر داده های عملکرد دشوار است. این امر خصوصاً هنگامی سخت می شود که برای نظارت بر سخت افزار باید از ابزارهای جداگانه استفاده شود. با استفاده از سیستم کنترل مرکزی می توانید معیارهای سخت افزاری دستگاه های خود را از داخل خود کلاینت وب کنترل کنید. برگه سخت افزار در صفحه عکس فوری دستگاه شما ، تمام معیارهای سخت افزاری آن دستگاه و وضعیت آنها را فهرست می کند. هشدارهای مربوط به سخت افزار نیز در همان صفحه نمایش داده می شوند ، این امر باعث می شود شما با یک نگاه سریع همه چیز را درباره سخت افزار دستگاه خود بدانید.

داشبورد – ابزاری برای نظارت بر مرکز داده همه در یک

سیستم کنترل مرکزی به شما امکان می دهد داشبورد اختصاصی ایجاد کنید تا تمام اطلاعات مورد نیاز شبکه خود را در یک صفحه مشاهده کنید. شما می توانید از داشبوردهای موجود / پیش فرض موجود به عنوان پایه استفاده کرده و جزئیات موجود در آن را بهبود ببخشید ، یا می توانید داشبورد جدیدی را از ابتدا با تمام ابزارک هایی که باید در مورد سلامت و عملکرد مرکز داده خود بدانید ، ایجاد کنید. سیستم کنترل مرکزی همچنین دارای یک “داشبورد در زمان واقعی” اختصاصی است که به شما کمک می کند آمار عملکرد دستگاه های شبکه خود را در زمان واقعی مشاهده کنید.

همچنین ، وقتی نوبت به نظارت بر مرکز داده می رسد ، باید اطمینان حاصل کنید که مدیر همیشه با آخرین داده های عملکرد شبکه به روز می شود تا مشکلات مربوط به عملکرد شناسایی شده بلافاصله برطرف شود. نماهای دوربین مداربسته سیستم کنترل مرکزی با ایجاد امکان مشاهده نماهای NOC که در بازه زمانی مشخص شده توسط کاربر تازه می شوند ، به شما در دستیابی به آن کمک می کنند. به این ترتیب ، اطمینان حاصل می شود که داده های عملکردی که به نمایش در می آورید دقیقه به دقیقه است.

سیستم کنترل مرکزی

با استفاده از Racks و نماهای سه بعدی ، زیرساخت مرکز داده خود را تجسم کنید

هنگامی که مقدار زیادی داده برای کنترل مداوم وجود دارد، احتمال پردازش اشتباه یا از دست رفتن داده ها به دلیل خطای انسانی افزایش می یابد که می تواند در نظارت بر مرکز داده به فاجعه تبدیل شود. تجسم زیرساخت های شبکه موجود راهی عالی برای شناختن وضعیت کلی منابع در یک نگاه است.

در سیستم کنترل مرکزی می توانید نماهای سه بعدی از مرکز داده خود ایجاد کنید تا زیرساخت شبکه خود را به راحتی درک کنید. می توانید با ایجاد نماهای Rack شروع به ایجاد نمایشی مجازی از چیدمان سرورها در قفسه های منفرد کنید و سپس قرار دادن آن قفسه ها روی زمین در نمای کف سه بعدی. وضعیت هر سرور در رک با استفاده از کدهای پیش فرض رنگ سیستم کنترل مرکزی در کنار آن نمایش داده می شود و باعث می شود نسبی برای مشاهده وضعیت سرورها و رک های شما ایجاد شود. این ویژگی به جای نمایش فقط اعداد و آمار مانند سایر نرم افزارهای نظارت بر مرکز داده ، امکان درک تصویری از وضعیت مرکز داده خود را فراهم می کند.

گزارش های دقیق از سیستم کنترل مرکزی برای درک عملکرد کلی مرکز داده

گزارش های سیستم کنترل مرکزی به شما کمک می کند تا تصویر بزرگتری درباره عملکرد مرکز داده خود درک کنید. شما می توانید داده های تاریخی مربوط به عملکرد دستگاه های مرکز داده خود را در چهار دسته گسترده – عملکرد ، در دسترس بودن ، زمان پاسخ و از دست دادن بسته ها و موجودی مشاهده کنید. دستگاه های مبتنی بر Groups یا Business Views می توانند انتخاب شوند و حتی می توانید گزارش ها را برای ارسال به گیرنده های مورد نظر خود ، در یک بازه زمانی مشخص ، تنظیم کنید.

سایر دستگاههای مهم را در مرکز داده خود را به کمک سیستم کنترل مرکزی کنترل کنید

با افزودنیهای سیستم کنترل مرکزی می توانید اطمینان حاصل کنید که بصورت گسترده همه جنبه های مرکز داده خود را کنترل می کنید. سیستم کنترل مرکزی دارای افزونه های اختصاصی برای مدیریت ورود به سیستم دیوار آتش ، تجزیه و تحلیل جریان شبکه ، مدیریت برنامه و نظارت ، مدیریت و نظارت بر پیکربندی شبکه و غیره است. به این ترتیب ، شما همچنین می توانید دستگاه های ثانویه مانند دیوارهای آتش (firewall) ، دستگاه های امنیتی یا سوئیچ ها را کنترل کنید، در نتیجه از سلامت و عملکرد کلی مرکز داده خود اطمینان حاصل کنید.

منبع: manageengine.com