+98 21 77974638 ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

آشنایی با سنسور های حرکتی هوشمند

آشنایی با سنسور های حرکتی هوشمند

آشنایی با سنسور های حرکتی هوشمند

اسفند ۱۰, ۱۳۹۷ Amin Towhidi

سیستم امنیتی هوشمند خانه مانند پیاز دارای چندین لایه است. تکنولوژی های لایه ای مانع از ورود سارقین به داخل منزل و محل مورد نظر شما می شود. سنسور حرکتی هوشمند یکی از بهترین و ضروری ترین لایه های سیستم امنیتی هوشمند است.

سنسور حرکتی چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور حرکتی هوشمند یک وسیله ی بی سیم است که برای تشخیص حرکت افراد غریبه به کار می رود. چنانچه فردی در ساعات غیر مجاز قصد ورود به خانه یا محل کار شما را داشته باشد، این سنسور، حرکت وی را تشخیص داده و با صدای آلارم و یا ارسال پیام به تلفن همراهتان، شما را از ماجرا مطلع می کند. این سنسورها “مناطقی” از داخل یا محوطه بیرونی منزل که شما تعیین می کنید را تحت پوشش قرار می دهند.

تجهیزات خانه هوشمند می توانند به لطف اینترنت اشیاء در هماهنگی با یکدیگر کار کنند. به کمک این مزیت، می توان سنسور حرکتی هوشمند حرکتی را مثلا با لامپ هوشمند راهرو همانگ کرد تا زمانی که سنسور حرکت و ورود افراد غریبه را تشخیص داد، لامپ ها روشن شوند.

سنسور حرکتی

انواع سنسور های حرکتی

سنسورهای حرکتی انواع مختلفی دارند که آن ها را به طور کلی می توان در دو دسته جای داد: سنسور حرکتی فعال و سنسور های حرکتی منفعل.

سنسور های حرکتی فعال

سنسورهای حرکتی فعال (Active Motion Sensors) که به آن ها حسگر حرکتی بر اساس رادار نیز گفته می شود، امواج فراصوت را به بیرون می فرستند و این امواج دوباره به حسگر بازمی گردند. این الگو تا زمانی ادامه پیدا می کند که توسط یک مداخله (مثل گام های یک فرد) مختل شود. در این صورت، حسگر زنگ هشدار را پخش می کند.

 

سنسور های حرکتی منفعل

سنسورهای حرکتی هوشمند منفعل (Passive Motion Sensors) دو نوع بسیار محبوب دارند که برای منازل مسکونی مناسب هستند.

 • سنسور منفعل مادون قرمز (PIR): انرژی مادون قرمز (infrared) را به بیرون انتشار می دهد و اگر این امواج به حیوان یا انسانی برخورد کنند، به صورت انرژی گرمایی به حسگر باز می گردند و زنگ خطر روشن می شود. این حسگر می تواند خود را با طلوع و غروب خورشید و دمای محیط سازگار کند.
 • سنسور حرکتی تصویری (Photo Sensor Motion): به طور کلی از پرتوهای لیزری و سنسورهای نوری استفاده می کند. زمانی که یک جنبنده از مقابل نور لیزرها عبور می کند، سنسور با توجه به تغییر ایجاد شده در سطح نور، زنگ هشدار را پخش می کند.

تمامی این سنسورها را می توان با دیگر تجهیزات هوشمند خانه هماهنگ کرد تا علاوه بر پخش هشدار زنگ، لامپ ها را روشن و درب ها را قفل کنند (و یا کارهای بسیار دیگری).

 

مزایای سنسور حرکتی

مزایای سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی مانند یک سلاح ضروری برای انبار مهمات امنیت خانه هستند. که مزیت های زیر باعث ترغیب مضاعف برای خرید سنسورهای حرکتی می شود.

 • حمل راحت
 • نصب و راه اندازی آسان
 • بدون نیاز به سیم که تغییر مکان آن را راحت می کند
 • مستقل از شبکه برق و کار با باتری؛ کارکرد حتی در صورت قطع شدن برق
 • سیمی وجود ندارد که سارق با بریدن آن بتواند به داخل خانه نفوذ کند
 • قابل استفاده در هر نوع محیط حتی با سیکل دمایی نامنظم
 • طول عمر بالا
 • تشخیص حرکت در تاریکی و روشنایی
 • تشخیص کوچک ترین حرکات

سنسور حرکتی در مدل های مختلفی یافت می شود و هر مدل مزایای مختص به خود را دارد. برخی از مدل ها قابلیت تماس خودکار با پلیس را نیز دارند.

معایب سنسور حرکتی

معایب سنسور حرکتی

از آنجایی که سنسور حرکتی هوشمند با باتری کار می کند، به طور مرتب باید آن را چک و در صورت نیاز باتری ها را تعویض کنید. اگر این کار را انجام ندهید، سنسور از کار افتاده و دیگر زنگ هشداری پخش نخواهد کرد.

سنسورهای مادون قرمز منفعل (Passive Infrared; PIR) حرکت انسان را تا فاصله ی حدودا ۱۰ متری تشخیص می دهد. اگر در یک فضای بزرگ از سنسور حرکتی استفاده می کنید، تعداد سنسورها باید بیشتر باشد.

هر جنبنده ای می تواند حسگر را تحریک کند. بنابراین باید آن را در نقاط حساس نصب کنید و در ساعت کم رفت و آمد روشن نمایید.

حسگر سنسور حرکتی

آیا سنسور حرکتی از پشت شیشه و پنجره نیز عمل می کند؟

سنسور حرکتی منفعل مادون قرمز از پشت شیشه و پنجره آنطور که باید عمل نمی کند. این حسگر، حرکات مشکوک را به صورت گرما دریافت می کند و پنجره های کنونی اغلب عایق بندی شده هستند و در نتیجه، گرما از پشت شیشه به حسگر نمی رسد.

بنابراین، این نکته را به خاطر داشته باشید و سنسور را در جایی نصب کنید که هیچ شیئی مانع رسیدن سیگنال ها به آن نشود.

آیا سارقان نمی توانند خودِ سنسور حرکتی را بدزدند؟

خیر! سنسور حرکتی می تواند نزدیک شدن گام های سارق را تشخیص دهد و پیش از آن که دست سارق به آن برسد، سنسور شما را مطلع می کند. به علاوه، سنسورهای حرکتی اویو ضد هک هستند و دزدهای پیشرفته نیز نمی توانند آن ها را از کار بیندازند.

کاربرد سنسور حرکتی

استفاده های دیگر از سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی تنها برای امنیت خانه استفاده نمی شوند. در زمینه های صنعتی برای محافظت از محصولات در انبارها و خاموش کردن تجهیزات خطرناک در صورت نزدیک شدن کارکنان نیز می توان از مزایای سنسور حرکتی بهره برد. تعداد دیگری از استفاده های سنسور حرکتی را در زیر می خوانید.

 • باز و بسته کردن درب های اتوماتیک
 • باز و بسته کردن شیرهای آب اتوماتیک و سنسوری
 • گیت های اتوماتیک بلیط
 • برخی از پارکومترها

در واقع، سنسورهای حرکتی جزئی از زندگی روزانه ما هستند و در روز چندین بار بی آنکه بدانیم، با آن ها مواجه می شویم. از درب اتوماتیک بانک ها تا لامپ های چشمی همه و همه به کمک سنسور حرکتی عمل می کنند. سنسورهای حرکتی تنها یک لایه ی اضافی در سیستم امنیتی خانه نیستند؛ آن ها یک ضرورت برای هر خانه محسوب می شوند. بدون سنسورها نمی توان ورود افراد غریبه را تشخیص داد.

آنچه در بالا گفته شد، جزئیات اندکی درمورد سنسور حرکتی بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از قیمت سنسور حرکتی می توانید از طریق مشاوره رایگان با تیم هوشمند سازی اویو در تماس باشید.