+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

خانه هوشمند که دزد می گرفتی همه عمر… / آیا می توان خانه هوشمند را هک کرد؟

هک شدن خانه هوشمند

خانه هوشمند که دزد می گرفتی همه عمر… / آیا می توان خانه هوشمند را هک کرد؟

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ata

خانه هوشمند مزایای بزرگی مثل راحتی، امنیت و صرفه جویی در هزینه ها را دارد که باعث شده هوشمند سازی ساختمان و استفاده از تجهیزات هوشمند به سرعت فراگیر شود. خانه هوشمند، خانه ایست که در آن از تلویزیون و پرده تا لامپ ها به شکل اتوماتیک درآمده اند و حتی  می شود آن ها را از راه دور کنترل کرد. به علاوه، سیستم امنیتی هوشمند جدیدترین سیستم حفاظت از منازل است که هنوز سارقین سنتی نمی توانند آن را شکسته و به داخل خانه نفوذ کنند و فکر هک شدن خانه هوشمند را در نظر ندارند.

اما اکثر دزدها آدم های باهوشی هستند و بعضی از آن ها به دزدی مدرن، یعنی هک کردن روی آورده اند که به آن ها هکر گفته می شود. هکرها از روی دیوار وارد خانه ها نمی شوند و شاه کلیدی هم ندارند. از آنجایی که وسایل خانه هوشمند با اینترنت کار می کنند، هکر در خانه خود آن ها را هک کرده و کنترل خانه هوشمند را در دست می گیرد.

تجهیزات خانه هوشمند با استفاده از یک اپلیکیشن مرکزی کنترل می شوند. تجهیزات هوشمند عادت ها و رفتار روزانه شما را یاد می گیرند و این اطلاعات به دست آمده را از طریق اینترنت اشیا با یکدیگر به اشتراک می گذارند. تغییر تنظیمات یک گجت هوشمند شاید باعث شود که آن برنامه، تنظیمات تجهیزات هوشمند دیگر را نیز تغییر دهد. به طور مثال، تصور کنید لامپ های هوشمند خانه را طوری برنامه ریزی کرده اید که با ورود شما به منزل روشن شوند. ممکن است عملکرد یک وسیله هوشمند دیگر نیز (مثل سیستم هشدار هوشمند) در خانه به حضور یا عدم حضور شما بستگی داشته باشد. اگر یک هکر به سیستم روشنایی و لامپ های هوشمند شما دسترسی پیدا کند و تنظیمات آن را به حالتی درآورد که گویا شما در منزل هستید، امکان دارد کنترل سیستم هشدار را نیز در دست بگیرد. وقتی هکر لامپ ها را روشن کند، امکان دارد سیستم هشدار تصور کند شما در منزل حضور دارید و غیرفعال شود.

حتی هک شدن محصولات امنیتی هوشمند مثل دوربین امنیتی بعضی برندها نیز بیشتر از دو روز زمان نمی برد و برای هکرها کار چندان سختی نیست. این محصولات به طور انبوه تولید و پخش می شوند. به همین دلیل، هکر می تواند یکی از آن ها را خریداری کرده و نقاط ضعف آن را یافته  و سپس، از آن ها علیه سوژه ی خود سوء استفاده می کند.

هک شدن خانه هوشمند

تجهیزات قابل هک شدن صاحبانشان را در معرض یک کابوس امنیتی دیگر نیز قرار می دهند: دسترسی به شبکه بی سیم شما! بعضی تجهیزات پسورد وای فای را به صورت ناامنی در خود ذخیره می کنند. در این شرایط اگر یک هکر به تنظیمات آن گجت دست بیابد، می تواند پسورد وای فای شما را پیدا کرده و نظاره گر فعالیت های اینترنتی شما باشد. این کار عواقب بدی مثل لو رفتن اطلاعات کارت بانکی در خریدهای آنلاین یا چک کردن آنلاین حساب بانکی را در پی داشته باشد.

با اینحال، این مسئله نباید شما را نسبت به خانه هوشمند دلزده کند زیرا تجهیزات هوشمند سازی همواره در حال آپدیت شدن و رفع نواقص خود هستند. به علاوه، تعداد هکرها و سارقانی که زیر و روی خانه هوشمند را بدانند بسیار کم است. یک هکر برای حمله به ساختمان هوشمند شما باید انگیزه کافی داشته باشد.

آیا راهی برای جلوگیری از هک شدن خانه هوشمند وجود دارد؟

بله! اگر از برندهای خوب تجهیزات هوشمند سازی خانه خود را خریداری نمایید، با رعایت موارد زیر می توانید مانع هک شدن خانه و نفوذ افراد بیگانه به داخل آن شوید.

سیستم امنیتی خانه هوشمند

آپدیت های امنیتی را کامل نمایید، به خصوص در تجهیزات جدید

حتما پیش آمده که گوشی هوشمندتان پیامی مبنی بر اینکه “نرم افزار گوشی خود را به روز کنید” برایتان ارسال کرده و شما هم با انتخاب گزینه “بعدا” آن را بسته اید. این کار باعث آسیب پذیری گوشی در برابر بدافزارها می شود.

بیشتر گجت های هوشمند سازی بطور اتوماتیک آپدیت نمی شوند زیرا ممکن است هکرها از نقاط ضعف سیستم آگاه شده و از طریق آنها نفوذ کنند. کاربر در ماه یکبار باید از طریق اپلیکیشن مربوطه آپدیت های موجود را چک کند.

برنامه ضد بدافزار نصب کنید

کاربران باید نسخه هایی از برنامه های ضد بدافزار را در گوشی و کامپیوتر خود داشته باشند. آنتی ویروس های معمولی فقط با ۳۰ الی ۵۰ درصد ویروس های شناخته شده مقابله می کنند و تضمینی نیست که باوجود آن ها خانه هوشمند شما هک نشود.

 از وای فای عمومی استفاده نکنید

هکرها می توانند به دستگاه های متصل به Wi-Fi های عمومی دسترسی پیدا کنند. گزینه “اتصال خودکار” را در گوشی خود خاموش کنید و مراقب اینترنت بی سیم ارائه شده در مکان هایی مثل فرودگاه یا کافی شاپ باشید.

نام کاربری و رمز پیش فرض را تغییر دهید

دستگاه های زیادی با یک نام کاربری و پسورد پیش فرض (دیفالت) عرضه می شوند که هکر به راحتی می تواند آن را در اینترنت پیدا کند. حتما این موارد را در تجهیزات هوشمند خود تغییر دهید. برای تعیین پسورد از ارقام آسان استفاده نکنید و تا حد امکان علائم و حروف بزرگ لاتین را نیز به کار ببرید.

تجهیزات هوشمند را به شبکه اینترنت اصلی متصل نکنید

منبع اینترنت تجهیزات هوشمند باید از شبکه ای که کامپیوتر خانه به آن وصل است، جدا شود. در این صورت، خطر هک شدن تجهیزات به شدت کاهش پیدا می کند. برای این کار می توانید یک شبکه اینترنت جدا برای گجت های هوشمند بخرید و یا اینترنت موجود را با استفاده از VLAN (شبکه محلی مجازی) جدا نمایید. VLAN شبکه اصلی و ترافیک را تقسیم می کند.

سیستم امنیتی خانه هوشمند

از تصدیق هویت چند عاملی استفاده کنید

به جز پسورد، از یک عامل تایید هویت دیگر نیز استفاده کنید. تنها پسورد برای در امان ماندن از هکرها کافی نیست. یک مرحله ی دیگر از تصدیق هویت می تواند کد یکبار مصرفی باشد که به سیم کارت شما ارسال می شود تا کسی جز خود شما به تجهیزات هوشمند و اپلیکیشن های مربوطه نفوذ نکند. بسیاری از وب سایت ها و اپلیکیشن ها گزینه ی احراز هویت دو عاملی را دارند که در بخش تنظیمات می توانید آن را فعال نمایید. اثر انگشت و اسکن چشم در حال تبدیل شدن به عوامل تصدیق هویت هستند و هیچ کس نمی تواند آن ها را جعل کند.

خبر خوب این است که حتی اگر یک هکر بتواند نام کاربری و پسورد شما را پیدا کند، موفق نمی شود از مرحله ی دوم احراز هویت عبور کرده و به ایمیل و دیگر اطلاعات مهم شما دست بیابد. بنابراین، به محض خرید تجهیزات هوشمند سازی خانه در تنظیم تایید هویت چند مرحله ای درنگ نکنید.

خطر هک شدن تمامی تجهیزات هوشمند سازی را تهدید می کند و حتی ابَربرندهای سراسر دنیا هم از آن مصون نیستند. اما بعضی شرکت ها، مثل تیم هوشمند سازی اویو بیش از سایرین به فکر ایمن سازی محصولات خود هستند. هک شدن خانه هوشمند ممکن است خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد که با رعایت نکات ساده ذکر شده در بالا می توانید به راحتی از آن جلوگیری کنید.