+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

۱۰ نکته اساسی برای ساخت یک خانه هوشمند در سال ۹۹

ساخت خانه هوشمند

۱۰ نکته اساسی برای ساخت یک خانه هوشمند در سال ۹۹

۱۷ فروردین ۱۳۹۹ m.ad

اگر هنوز نتوانسته اید به هوشمند سازی خانه خودتان اقدام کنید، امسال یعنی سال ۹۹ میتواند شروع خوبی برای اینکار باشد. ما در این مقاله ۱۰ روش برای آغاز ساخت یک خانه هوشمند به شما معرفی کرده ایم. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید کم کم وارد دنیای هوشمند و مدرن امروزی شوید و زندگی خودتان را متحول کنید.

۱۰ نکته برای ساخت خانه هوشمند در سال ۱۳۹۹

۱. هوشمندسازی خانه را از خارج خانه شروع کنید

یکی از بهترین مکانها برای شروع ساخت خانه هوشمند فضای بیرون خانه است. برای مثال میتوانید در ورودی خانه و یا پشت پنجره ها دوربین امنیتی، سنسور حرکتی، سیستم روشنایی هوشمند و … نصب کنید چراکه این موارد میتوانند نمونه های بارزی از محصولات هوشمندی باشند که در خارج از خانه قابلیت نصب شدن دارند.

۲. خانه هوشمند خود را شخصی سازی کنید

وقتی محصولات خانه هوشمند خود را تنظیم می کنید، از شما خواسته می شود که آنها را نامگذاری کنید و برای هر کدام یک نام منحصر به فرد در نظر بگیرید. از این بخش به راحتی نگذرید. نامگذاری محصول، چگونگی کنترل آن از طریق سیستم فرمان صوتی را مشخص میکند. زمانی که برای مثال شما به ترموستات هوشمند خود نام “عمویادگار!!” داده اید. زمانی که به دستیار صوتی خودتان میگویید “عمویادگار رو ببر بالا” دستیار صوتی با اتصال به ترموستات دمای خانه را بالا میبرد.

اگر درک یا گفتن نام محصول شما دشوار باشد ، ممکن است دستیار صوتی شما در پردازش درخواست شما دچار مشکل شود. از اسامی منحصر به فرد و خاص استفاده کنید. همچنین از استفاده از حروف ، اعداد یا کاراکترهای خاص در نام محصولات خودداری کنید.

۳. با ساخت خانه هوشمند به اعضای خانواده دسترسی متفاوتی بدهید

به عنوان مثال، در اکوسیستم Apple HomeKit ، شما می توانید با کمک قابلیت اشتراک خانه یا ” homeshare” به اعضای خانواده (یا هر شخصی که به آن اعتماد دارید) امکان دسترسی و کنترل دستگاه های هوشمند خانه را از طریق اپلیکیشن بدهید. همچنین اگر نمیخواهید اعضای خانه به هر چیزی دسترسی داشته باشند و یا یک سری فرمان ها را صادر نکنند، به راحتی دسترسی آن ها را محدود کنید.

۴. با خیالی آسوده در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

یکی از محصولات خانگی هوشمند که سالانه بیشترین صرفه جویی در هزینه و انرژی را به ارمغان خواهد آورد ترموستات هوشمند است. اگر ترموستات هوشمندی که میخرید دارای قدرت برنامه پذیری و برنامه ریزی باشد سالانه دست کم ۱۰ درصد در مصرف انرژی و هزینه های شما صرفه جویی خواهد شد.

۵. هوشمند سازی خانه بر اساس موقعیت جغرافیایی شما

کنترل خانه هوشمند

به این روش ژئوفنسیگ هم گفته میشود. اتوماسیون مبتنی بر موقعیت مکانی به محصولات خانه هوشمند شما امکان می دهد تا بر اساس موقعیت مکانی شما (در واقع بر اساس موقعیت GPS تلفن هوشمندتان که همیشه باید روشن باشد) اقداماتی انجام دهند.

به عنوان مثال، اگر از خانه خارج می شوید این سیستم تمام لامپ های هوشمند خانه را خاموش کرده و دمای خانه را کاهش میدهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

به همین شکل زمانی که از محل کار خارج میشوید بر اساس موقعیت gps موبایل خود، سیستم هوشمند مبتنی بر موقعیت جغرافیایی فعال شده و ترموستات هوشمند و همچنین سیستم روشنایی خانه را روشن میکند.

۶. از IFTTT استفاده کنید

IFTTT یک سرویس رایگان و مخفف عبارت (If This, Then That) که به شما این امکان را میدهد که اتوماسیون های شرطی بر پایه “اگر فلان شد، پس این کار را انجام بده” ایجاد کنید. این سرویس به شما کمک میکند که انواع مختلف برندها، سرویس های اینترنتی و برنامه یا اپلیکیشن های مختلف را به متصل کنید. با IFTTT ، امکانات بی پایانی پیش روی شما است.

به عنوان مثال یک اتوماسیون IFTTT ایجاد کنید که سازوکارش این گونه باشد که هر دفعه شما دمای ترموستات خود را بالاتر از یک دمای خاص میبرید، یک دلار به حساب شما واریز کند. اکثر برندهای مشهور بر روی  IFTTT اپلت دارند که میتوانید آن ها را امتحان کنید.

۷. به بزرگترهای خانه و یا کسانی که ناتوانی جسمی دارند استقلال و دسترسی دهید

علاوه بر حس امنیت و آرامشی که خودتان دارید به بزرگترها، افراد مسن و یا افراد معلول خانه این فرصت را میدهید بدون کمک شما به خانه هوشمند دسترسی داشته باشند. دستگاه های هوشمند میتوانند با فرمان صوتی کنترل شوند و هیچ نیازی به لمس، راه رفتن و یا کار فیزیکی ندارند. شما با هوشمندسازی خانه برای معلولان و یا افراد مسن گامی مهم در اعطای استتقلال به آن ها میدهید.

۸. با هوشمندسازی خانه چرخه خواب و بیداری را بهتر کنترل کنید

هوشمند سازی اتاق خواب

چرخه خواب و بیداری در بدن ما نقش بسیار حیاتی در سلامتی ما دارد و میتواند خواب و بیداری و انرژی ما را کنترل کند. با کمک سیستم روشنایی هوشمند میتوان به بهبود و تنظیم بهتر این چرخه کمک کرد. برای مثال شما میتوانید سیستم روشنایی هوشمند اتاق خواب خود را طوری تنظیم کنید که در اوایل صبح روشن شود و در مدت ۳۰ دقیقه شدت نور را از کم به زیاد کنترل کند تا بتوانید بهتر بیدار شوید. در هنگام خواب نیز به همین شکل اما برعکس در مدت ۳۰ دقیقه نور را از شدت بالا به شدت کم و در نهایت خاموشی هدایت کند.

علاوه بر این، شما میتوانید بر اساس موقعیت جغرافیایی و تایم طلوع و غروب خورشید سیستم روشنایی خانه هوشمند خود را کنترل کنید. به عنوان مثال چراغ ها از یک ربع قبل از طلوع آفتاب کم کم خاموش شوند و یا نیم ساعت پیش از غروب آفتاب از نور کم به نور زیاد روشن شوند. همه این ویژگی های باعث صرفه جویی در هزینه برق و انرژی میشود.

۹. برای کسانی که روی تربیت فرزندانشان حساس هستند

گاهی اوقات ، دور کردن بچه ها از تلویزیون کاری بس دشوار و سخت است. و خدا آن روز را نیاورد که در خانه نباشیم، در این صورت کنترل مدت زمان تماشای تلوزیون و محتوایی که نگاه میکنند سخت تر خواهد بود. خوشبختانه پریز هوشمند مانند این نمونه را میتوان با کمک اپلیکیشن کنترل کرد و یا حتی آن را زمانبندی کرد که چه زمانی اجازه دهد تلویزیون روشن یا خاموش شود.

اگر بچه ها مشق دارند میتوانید از راه دور تلویزیون را تا تمام شدن تکالیف و مشق شب ها خاموش کنید یا از همه مهمتر در ساعات منتهی به خواب، تلوزیون را خیلی زود (بعد از مثلا ۱ ساعت روشن ماندن) خاموش کنید.

۱۰. با هوشمندسازی خانه با آرامش خاطر همه تعطیلات را مسافرت بروید

خب تقریبا الان همه میدانیم که میتوانیم  هر  طور که بخواهیم، خانه هوشمند خودمان را کنترل کنیم. ما میتوانیم به ساحل شمال یا جنوب کشور برویم و کنار ساحل همینطور که در حال لذت بردن از زندگی و تعطیلات هستیم گوشی هوشمند خودمان را برداشته، وارد اپلیکیشن خانه شویم، دوربین های امنیتی را چک کنیم، نور خانه را تنظیم کنیم، گلدان ها را آبیاری کنیم، به گربه و سگ خانگی غذا دهیم و ……

تنها تفاوتش این است که شما در خانه نیستید اما تمام کارها را بدون حتی  حضور در خانه انجام میدهید. این است قدرت خانه هوشمند و خوش به حال آیندگان که خدا میداند آینده هوشمندسازی در زمانه آن ها تا چه حد شگفت انگیز خواهد بود.