+98 21 77976896
ثبت نام

سبد خرید شما خالی است.

۱۰ قابلیت و کاربرد دستیار صوتی هوشمند

کاربرد دستیار صوتی هوشمند

۱۰ قابلیت و کاربرد دستیار صوتی هوشمند

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ m.ad

دستیار صوتی هوشمند ابزاری قدرتمند و محاسباتی هست که تقریباً هر هفته توانایی های جدیدی کسب می کند. روند استفاده از این دستیارها روز به روز در حال افزایش است. شاید در این چند سال گذشته میزان استفاده از آن ها کم بوده اما پیش بینی میشود که تا ۱۰ سال دیگر ۱ سوم خانه های دنیا از وجود این دستیاران و قابلیت های مختلفشان بهره ببرند.

اگر به دنبال هوشمند سازی خانه خود هستید حتما از سایت ما دیدن فرمایید و از مطالب مفید آن بهرهمند شوید.

دستیار صوتی چیست؟

دستیار صوتی دستیاران دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. که با اتصال به سیستم های هوشمند دیگر، میتوانند آن ها را با فرامین صوتی کنترل کنند. مهمترین دستگاه های صوتی هوشمند حال حاظر آمازون الکسا، اپل سیری ، دستیار صوتی Google یا Microsoft Cortana هستند.

آنها ابزارهای نرم افزاری متصل به وب هستند که دستورات را گوش می دهند، آنها را تفسیر می کنند و سریع اجرا می کنند. این دستیاران هوشمند می توانند به سوالات پاسخ دهند ، با برنامه ها تعامل داشته باشند ، چراغ ها را روشن کنند ، غذا سفارش دهند و حتی تلفن های گمشده را پیدا کنند. دستیار صوتی هوشمند از قبل روی تلفن های هوشمند نصب است اما سیستم عامل های مخصوص نیز دارند.

۱۰ کاربرد دستیار صوتی هوشمند

 1. پخش موسیقی

پخش موسیقی هوشمند

دستیار های صوتی فعال می توانند دی جی های شخصی باشند که تقریباً به هر موسیقی که می خواهید بشنوید دسترسی سریع دارند. بلندگوی هوشمندی مانند Google Home ، دستیار صوتی آمازون Alexa و Siri Apple همه به صورت بومی موسیقی پخش می کنند. فقط کلمه ی بیدار بال “پخش یا پلی” را عنوان کنید و نام آهنگ مورد نظر خود را بگویید تا آن را بشنویید. اگر دستیار نتوانست آهنگ را پیدا کند، کافیست که آن را به حساب های “پاندورا” “اسپاتی فای” و یا “تیدال” خودتان متصل کنید تا در کسری از ثانیه همه چیز را برایتان پیدا کند.

 1. لیست خرید را نگه دارید

خرید هوشمند

با داشتن یک دستیار صوتی هوشمند دیگر نیازی به قلم و کاغذ برای نوشتن لیست خرید نیست. شما تنها میگویید که “الکسا شیر رو به لیست خرید اضافه کن”. وقتی میروید فروشگاه تنها کافیست که اپلیکشین الکسا را نگاه کنید و بر اساس لیستی که به او داده اید خرید کنید. از همه مهمتر، اگر الکسا به حساب آمازون شما متصل باشد قادر است که از طریق فرامین صوتی برای شما خرید کند.

 1. ایجاد یک خانه یا دفتر هوشمند

خانه هوشمند

اگر در خانه یا دفتر خود لامپ هوشمند ، پریز هوشمند و یا لوازم خانگی هوشمند دیگری در کنار دستیار صوتی داشته باشید، شما میتوانید روی تمام بخش های هوشمند خانه کنترل و نظارت داشته باشید:

 • دستیار صوتی را طوری برنامه ریزی کنید که با گفتن یک دستور صوتی خاص تعدادی کار را با هم انجام دهد. برای مثال به او بگویید که “الکسا من دارم میرم بخوابم” تا الکسا چراغ ها را خاموش کند، دما اتاق خوابتان را بالا ببرد، تلویزیون را خاموش کرده و فقط چراغ های ضروری را روشن بگذارد.
 • تلویزیون را روشن و خاموش میکنید و از طریق دستیار صوتی به یوتیوب، گوگل و سایر سرویس های کاربردی دیگر تنها با صدا دسترسی پیدا خواهید کرد.
 • به جای اینکه سیستم کامپیوتر را روشن کنید ، وارد درایو شده و فایل خاصی را پیدا کرده و پرینت بگیرید، ازکاربرد دستیار صوتی هوشمند کورتانا درخواست میکنید که”سلام کورتانا لطفا از چاپگر HP درخواست کن تقویم این ماه را برایم پرینت بگیرد”
 1. تایمر ها و بهره وری را مدیریت کنید

آشپزخانه هوشمند

آیا می خواهید در خانه جهت آشپزخانه زمان خاصی را به خود اختصاص دهید؟ دستیاران صوتی میتوانند زمان مد نظر برای آشپزی را برایتان تنظیم کنند و در نقش تایمر عمل کنند. بعد از آماده کردن مواد اولیه، میتوانید به دستیار بگویید زمانی که تایم مشخص  شده، به اتمام رسید، شما را صدا کنند.

دستیار صوتی همچنین نقش مهمی برای جلوگیری از دعوای بچه ها دارد. مثلا وقتی اسباب بازی کم است و خواهان زیاد است، به الکسا بگویید که “۵ دقیقه برای شهاب و ۵ دقیقه برای زهره قرار بده که هر دو از اسباب بازی ها استفاده کنند.”

 1. سرگرم کردن بچه ها

دستیار صوتی هوشمند

کودکان می توانند با دستیار صوتی خود را به ده ها روش سرگرم کنند. برخی دستیاران حتی به بچه ها کمک می کنند تا بهتر آموزش ببینند و یاد بگیرند. حتی بچه های ۲ ساله می توانند یاد بگیرند که بگویند “سلام گوگل” یا “الکسا” و آهنگ های مورد علاقه خود را درخواست کنند.

دستیاران صوتی فعال می توانند بازی هایی از قبیل  ۲۰ سوالی، سنگ کاغذ قیچی یا داستان های ماجراجویانه را اجرا کنند. دستیار صوتی گوگل، آمازون و اپل سیری می توانند داستانهایی را برای شما بازگو کنند.

با کمک این دستیارها شما میتوانید حتی به بچه های خود کمک کنید تا یک زبان جدید یاد بگیرند و هر  روز پیشرفت کنند. بچه ها میتوانند حتی از دستیار بخواهند یک جمله را به زبان ها مختلف ترجمه کند.

 1. زندگی را با مهارت هایشان آسان میکنند

دستیار صوتی هوشمند

درست مانند تلفن های هوشمند که دارای انواع و اقسام برنامه ها هستند، دستیاران صوتی مانند Cortana ، Amazon و Google نیز “مهارت” دارند. دانستن مهارت های آن ها، نحوه نصب و استفاده از آنها مهمترین کاری است که میتوانید برای استفاده حداکثری از کارایی و مهارت های آن ها انجام دهید.

رایجترین و مهمترین مهارت هایی که اغلب دستیاران صوتی دارند به قرار زیر است:

 • پیدا کردن رستوران ها و منوهای غذایی، سفارش و خرید غذا
 • پیدا کردن تاکسی اینترنتی مثل اوبر و لیفت
 • جستجو در فیلم ها و پخش فیلم
 • تخمین کرایه مسیر
 1. ایمن کردن رانندگی

رانندگی هوشمند

از هر چهار تصادف اتومبیل در ایالات متحده، یک مورد ناشی از استفاده نابجا از تلفن همراه حین رانندگی است. با عملکردهای دستیار صوتی، میتوانید دنیای خود را به مکانی امن تر تبدیل کنید. سیری، دستیار صوتی Google و Cortana می توانند راهنمایی های لازم را انجام دهند و تماس و پیام های رسیده  را برای شما ارسال کنند ، بدون آنکه بخواهید گوشی را لمس کنید.

تلفن خود را روی داشبورد قرار دهید و بدون هیچ لمسی، بگویید “سلام سیری ، نزدیکترین پمپ بنزین کجاست؟” یا ، “سلام گوگل ، من رو تا اصفهان راهنمایی کن” یا “کورتانا، یک پیام متنی به زهره ارسال کن.”

دستیار صوتی با دیالوگ صوتی از شما میپرسد که “جزئیات ارسال پیام چیست؟” شما پیام را دیکته میکنید. بعد از اتمام پیام، دستیار پیام را برای شما میخواند و میپرسد “آیا پیام را ارسال کند یا خیر؟”

همین کاربرد دستیار صوتی هوشمند در برقراری تماس و ارسال ایمیل عملکرد مشابهی دارد. این یعنی شما در هر لحظه حتی حین رانندگی میتوانید هر کاری که خواستید را تنها با چند فرمان صوتی انجام میدهید.

 1. دستگاه های تلفن گمشده را برایتان پیدا میکند

دستیار هوشمند صوتی

بعضی اوقات تلفن همراه در خانه، بیرون و یا هرجای دیگر گم شده است. الکسا ، کورتانا ، سیری و دستیار صوتی Google می توانند آن را برای شما پیدا کنند. این کاربرد دستیار صوتی در تبلت ها و رایانه ها نیز کار می کند. اگر دستیار صوتی آمازون روشن باشد میتواند گوشی شما را به صدا در بیاورد. از این ها جالبتر،Siri ، Cortana و دستیار Google Home همگی می توانند صدا را حتی در حالت خاموش گوشی پخش کنند.

برای استفاده از این کاربرد دستیار صوتی به نکات زیر توجه کنید:

 • ابتدا خدمات موقعیت مکانی را در تنظیمات گوشی خود فعال کنید
 • بعد به دستیار صوتی بگویید گوشی من کجاست؟
 • خیلی زود گوشی شما پیدا میشود.
 1. اخبار، وضعیت هوا و وضعیت ترافیک جاده ها را برایتان ردیابی میکنند

استفاده از دستیار صوتی هوشمند

زمانی که یک دستیار صوتی هوشمند همه فن حریف دارید دیگر چه نیازی به روشن کردن تلویزیون یا مراجعه به فلان سایت خبری و هواشناسی دارید؟ بعضی از دستیاران صوتی مانند دستیار صوتی گوگل طوری برنامه ریزی شده اند که تمام نکات برجسته و هایلایت مد نظر شما از جمله اخبار، وضعیت ترافیک و هواشناسی هر نقطه  از جهان را که بخواهید در اختیار شما قرار میدهد.

برای مثال تنها کافیست به این دستیار بگویید تازه چه خبر؟ یا “What’s the news?” یا خلاصه اخبارو بهم بگو “Give me a news brief”. دستیار صوتی گوگل حتی به سوالاتی از قبیل آیا امروز من به چتر نیاز دارم؟ اگر من تا فلان شهر رانندگی کنم به کرم ضد آفتاب نیاز دارم؟  و .. هم پاسخ میدهد.

 1. زمینه تفریح و فان شما را فراهم مکینند

سازندگان هر چهار تا از بهترین دستیاران صوتی هوشمند، تلاش کره اند که به قابلیت ها دستیار صوتی خود چاشنی فان و طنز اضافه کنند. آن ها در پاسخ به برخی از فرامین از پیش تعریف شده برای دستیار، دستورالعمل های طنزگونه ای را تعیین کرده اند که زمینه شادی و تفریح استفاده کنندگان را فراهم می آورد.

موارد زیر دستورات و فرامین صوتی هستند که حتما باید آن ها را از دستیار صوتی خودتان بپرسید تا پاسخ های خوشمزه و خنده داری از آن ها بشنوید:

 • Who lives in a pineapple under the sea؟
 • What’s the air-speed velocity of an unladen swallow؟
 • Who’ll win the Super Bowl this year؟
 • Is it Christmas yet؟
 • Make me a sandwich.
 • Why did the chicken cross the road؟
 • Knock, knock.